Z ogromną radością informujemy, że w ostatniej edycji Ogólnopolskiego Konkursu TRUMPF Huttinger praca dyplomowa Adama Księżyka absolwenta Teleinformatyki zdobyła WYRÓŻNIENIE w kategorii prac inżynierskich za opracowanie „Detection of PBCH channel in Massive MIMO configuration of 5G system.

Promotorem pracy był Pan prof. dr hab inż. Tomasz Zieliński.

Praca jest częścią większego projektu badawczego opartego na współpracy Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Warszawskiej i Łódzkiej.
W ramach pracy zaprojektowano i zaprogramowano w pełni funkcjonalny odbiornik kanału rozgłoszeniowego PBCH sieci 5G. Opracowany model odbiornika PBCH działa w konfiguracji stacji bazowej wspierającej Massive MIMO i kształtowanie wiązki.
Opracowany prototyp odbiornika zawiera algorytmy wstępnego przetwarzania odebranego sygnału, przeznaczone do: synchronizacji czasowej i częstotliwościowej, estymacji i korekcji przesunięcia częstotliwości nośnej CFO (Center Frequency Offset), estymacji i korekcji odpowiedzi impulsowej kanału. Następnie odebrany sygnał jest dekodowany przez blok synchronizacyjny kanału rozgłoszeniowego SS/PBCH. Pozwala to na odebranie identyfikatora fizycznej komórki PCI (Physical Cell Identifier) oraz podstawowego bloku informacji MIB (Master Information Block). Zaprojektowany model jest kompletnym zestawem narzędzi do wstępnej analizy sygnałów 5G. Jego implementacja skupia się na środowisku wieloantenowym, wspierającym Massive MIMO i kształtowanie wiązki. Dodatkowo, w celu zwiększenia funkcjonalności opracowanego pakietu programowego, zaimplementowano także odbiornik fizycznego kanału zarządzania łączem w dół PDCCH (Physical Downlink Control Channel) oraz dekoder bloku informacji zarządzającej łączem w dół DCI (Downlink Control Information).

Rozwiązanie to, zostało zaprezentowane w trzech artykułach naukowych, opublikowanych w czasopismach IEEE.

Adam kontynuuje aktualnie edukację na kierunku Informatyka-Data Science.

Składamy serdeczne gratulacje!

W konkursie mogły brać udział prace inżynierskie, magisterskie i doktorskie obronione w 2022 roku. Ponadto powinny być przyporządkowane do jednej z poniższych dyscyplin naukowych:

  • Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne
  • Informatyka Techniczna i Telekomunikacja

Przewidziano nagrody pieniężne w wysokości 4 000 zł do 16 000 zł.

Oficjalne wręczenie nagród będzie miało miejsce 20 czerwca.

Firma TRUMPF Huttinger zajmuje się projektowaniem, testowaniem i produkowaniem urządzeń zasilających procesy plazmowe, a działalność firmy opiera się na trzech stabilnych filarach – produkcji zasilaczy, elektroniki i szaf sterowniczych. W głównej siedzibie spółki w Zielonce pod Warszawą mamy jedno z największych Centrów Badawczo-Rozwojowych w Polsce, zatrudnionych jest niemal 200 inżynierów, którzy tworzą projekty, opracowują prototypy, konstruują i testują rozwiązania przed wprowadzeniem ich do produkcji.

Adam-Ksiezyk-odbiera-nagrode-dyrektora-Instytutu-Telekomunikacji

Fot. Praca Adama zdobyła również nagrodę Dyrektora Instytutu Telekomunikacji dla najlepszej pracy inżynierskiej, obronionej w roku 2021/2022. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród miało miejsce podczas Inauguracji Roku Akademickiego Wydziału w październiku 2022 r.