Niedawno poznaliśmy wyniki konkursu CHIST-ERA Call 2022 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki w zakresie finansowania badań podstawowych w ramach wielostronnej współpracy międzynarodowej. Spieszymy poinformować, że wniosek o finansowanie projektu badawczego „MLDR: Interfejs radiowy oparty na uczeniu maszynowym” został pozytywnie zaopiniowany i otrzyma dofinansowanie w wysokości ok. 630 tys. EUR (w tym 871 080 PLN dla AGH).

Zespół Pana dr. hab. inż. Szymona Szotta, prof. AGH z Instytutu Telekomunikacji wraz z naukowcami z  Pompeu Fabra University (Barcelona, Hiszpania), University of Oulu (Oulu, Finlandia) oraz CentraleSupélec (Paryż, Francja) przez najbliższe trzy lata będzie pracował nad nowym interfejsem radia sterowanego przez sztuczną inteligencję o nazwie MLDR (ang. machine learning-driven radio interface), wolnego od ograniczeń dotychczasowych technik bezprzewodowych.

Ten nowy interfejs nauczy się komunikować, wybierając i konfigurując zestaw protokołów komunikacyjnych i funkcjonalności, które lepiej pasują do konkretnego przypadku użycia i scenariusza, spełniając w ten sposób wymagania dotyczące wydajności, odpowiednio wykorzystując dostępne zasoby radiowe. Innymi słowy, MLDR umożliwi wdrażanie „sieci bezprzewodowych szytych na miarę”.

Składamy serdeczne gratulacje i życzymy inspirujących odkryć i przełomowych wyników.

Rys poglądowy interfejsu radiowego MLDR

Rys. poglądowy