Wiadomość z ostatniej chwili!

AGH Space Systems
zwycięzcą zawodów International Rover Challenge 2023 w Indiach!

Po czterech dniach rywalizacji zespół z AGH według klasyfikacji generalnej wyprzedził pozostałe 17 drużyn z całego świata.

Przez ostatnie dni interdyscyplinarny zespół konstrukcyjny Akademii Górniczo-Hutniczej – AGH Space Systems brał udział w zawodach International Rover Challenge – IRC[i] w Bengaluru w Indiach.

Jesteśmy dumni, że w składzie zespołu, który pojechał do Indii byli także studenci naszego Wydziału:

Szymon Bednorz, student Informatyki, członek zespołu software,
Miłosz Łagan, student Elektroniki i Telekomunikacji, członek zespołu elektroniki,
Zachariasz Mońka, student Elektroniki, członek zespołu elektroniki,
Igor Urbanik, student Informatyki, członek zespołu software.

Pierwszego dnia zawodów łazik planetarny Kalman wziął udział w konkurencji Astrobiology Expedition. Zbadał 2 wyznaczone miejsca oraz pobrał próbki gleby i poddał je analizie w laboratorium pokładowym, celem ustalenia czy znajdują się w niej formy życia. Pomimo małych problemów z jednym z członów manipulatora łazika, operatorzy świetnie sobie poradzili z zebraniem wszystkich wymaganych próbek koniecznych do wykonania wymaganej analizy następnie przedstawili wyniki w 10 minutowej prezentacji.

Kolejnego dnia odbyły się aż trzy konkurencje.

Instrument Deployment and Maintenance Operation, podczas której operatorzy posługując się wyłącznie obrazem z kamer umieszczonych na chwytaku i masztach łazika, musieli obsłużyć za pomocą manipulatora 6DOF na specjalnym panelu operatorskim szereg przycisków, przełączników, uchwytów oraz umieścić przedmiot w szufladzie. Następnie, sterując łazikiem przeszukali „marsjański” teren i precyzyjnie ułożyli odnalezione przedmioty we wskazanych wcześniej przez sędziów miejscach.

Autonomous Expedition wymagała od Kalmana autonomicznego przejazdu po nieznanym terenie. Jedynym drogowskazem były czarne strzałki. Łazik musiał nie tylko zapamiętać wskazywany przez strzałkę kierunek, ale także dotrzeć do następnej z nich, omijając napotkane na drodze przeszkody. Tutaj kluczową rolę odegrały algorytmy autonomicznej nawigacji oraz precyzyjne sensory lokalizacji. Sędziowie docenili wiedzę oraz podejście zespołu do zaprojektowania systemu autonomicznej nawigacji mimo niespodziewanych problemów technicznych, które uniemożliwiły Kalmanowi przejazd całego toru.

Project Implementation Management Assessment – polegała na wygłoszeniu prezentacji na temat zarządzania projektem, procesem rozwoju konstrukcji i podejściem inżynieryjnym, oraz pomysłów na komercjalizację robota, przy założeniu, że rozpoczęła się kolonizacja Czerwonej Planety. Zespół z AGH doskonale sobie poradził i w fenomenalny sposób rozwinął wspomniane aspekty.

W przedostatni dzień zawodów Kalman wziął udział w konkurencji Reconnaissance and Delivery Operation. Operatorzy, korzystając z kamer pokładowych i aplikacji wizualizującej stan łazika, musieli poprowadzić Kalmana tak, aby znalazł ukryte w terenie przedmioty oraz je sfotografował. Następnie, korzystając z chwytaka robota, dostarczyli aż trzy z pięciu przedmiotów we wskazane przez sędziów miejsca.

Do każdych zawodów Kalman przechodzi niemałe transformacje. Do tegorocznych zmienił się zarówno w sferze software, jak i mechanicznej. W oprogramowaniu odpowiedzialnym za autonomiczną nawigację łazika zastosowano sieci neuronowe do detekcji pachołków oraz strzałek wyznaczających tor jazdy. Wzbogacił się w system trójwymiarowego mapowania terenu z wykorzystaniem kamer głębi, co pozwala odtworzyć model przejechanej trasy.

Mobilne laboratorium Kalmana zostało dopracowane pod każdym możliwym względem. Manipulator 6DOF  poza wymianą elektroniki na nowszą i bardziej zoptymalizowaną, zyskał nowe, mocne szczęki.

Cieszymy się, że studenci WIEiT są częścią tego wyjątkowego zespołu. Aktualnie w AGH Space Systems:

w zespole software, sekcja łazika pracują studenci Informatyki:

  • Szymon Bednorz
  • Michał Dobranowski
  • Bartosz Nowak
  • Błażej Nowicki
  • Igor Urbanik
  • Przemysław Węglik

w zespole elektroniki, sekcja łazika pracują:

  • Łukasz Kwinta student Informatyki
  • Miłosz Łagan student Elektroniki i Telekomunikacji
  • Zachariasz Mońka student Elektroniki i Telekomunikacji
  • Michał Stankiewicz student Elektroniki

w zespole software, sekcja rakiet pracują studenci Informatyki:

  • Jan Chyczyński
  • Bohdan Forostianyi
  • Kacper Jurek
  • Adam Kulczycki

w zespole elektroniki, sekcja rakiet pracują:

  • Piotr Duszkiewicz student Elektroniki
  • Jakub Romaniak student Elektroniki
  • Piotr Sławęcki student Elektroniki i Telekomunikacji
  • Piotr Słonka student Elektroniki

oraz w zespole marketingu działa Jakub Nowak student Cyberbezpieczeństwa.

Gratulujemy serdecznie całemu Zespołowi!

[i] W 2019 roku na zawodach w Indiach Kalman po raz pierwszy w swojej historii stanął na podium, a w 2020 roku zajął 1. miejsce

Fot. Justyna Pelc, Kuba Kopeć, AGH Space Systems