W dniu 27.10.2022 r. na terenie Instytutu Informatyki miało miejsce wydarzenie ITisME Festiwal innowacji studenckich.

W ramach wydarzenia zorganizowano konkurs dla kół naukowych i zespołów studenckich na najlepszy projekt o charakterze innowacyjnym z wykorzystaniem narzędzi IT. Nagrody finansowe w kwocie 5 000 zł trafiły do następujących projektów:

– „SHREAMP 2.0” – projekt, który powstał z myślą o przyszłych kosmicznych misjach załogowych oraz konieczności samodzielnego wytwarzania żywności przez pierwszych osadników na Marsie. Mówiąc w dużym skrócie chodzi o wykorzystanie potencjału krewetek do produkcji nawozów, które mogłyby wspierać uprawy akwaponiczne. Projekt rozwijany od kilku lat przez AGH Space Systems.

– „Okulary safer vision” pozwolą osobom niewidomym i niedowidzącym na bezpieczniejsze poruszanie się w przestrzeni publicznej i nowym dla nich w otoczeniu. Technologie wykorzystane w poniższych okularach to m.in. machine learning do wykrywania, identyfikacji i detekcji obiektów; rozpoznawanie mowy czy komunikacja bluetooth. Osoba nosząca okulary podając komendę będzie mogła usłyszeć gdzie znajduje się miejsce szukanego obiektu, co ułatwi jej dotarcie do niego.

– „E-moto AGH smart system” aplikacja ma rozwiązywać problem łatwej wizualizacji telemetrii. Kierowca na podstawie posiadanych danych takich jak nitka przejazdu, prędkość motocykla, kąt nachylenia motocykla, przyspieszenie czy siła hamowania, może wprowadzić kształt toru i na tej podstawie otrzyma informację o tym np. kiedy rozpocząć hamowanie i jak pokonać zakręt, by udoskonalić przejazd. Projekt został stworzony przez Zespół E-Moto AGH 

– „System driverless” pozwalający na autonomiczną jazdę elektrycznego bolidu. Projekt dotyczy bolidu RTD1.0 stworzonego przez AGH Racing. Bolid posiada pierwszy w Polsce system autonomiczny  spełniający wymagania regulaminu formuły student. W najbliższych planach jest implementacja nowego algorytmu odpowiedzialnego za kontrolę oraz optymalizacja pozostałych algorytmów pod nowe urządzenia pomiarowe odometrii. Więcej o pojeździe można znaleźć TUTAJ

– „Rent me” aplikacja do wypożyczania, inwentaryzowania i zarządzania przedmiotami. Aplikacja ma wspomóc kontrolę przedmiotów będących w zasobach np. dużej firmy szczególnie jeśli przedmiot jest współdzielony przez dużą ilość osób. Umożliwia też generowanie przejrzystych raportów.

– „R.O.B.U.R” projekt łodzi autonomicznej. Celem takiej łodzi jest zbieranie danych środowiskowych (pomiar jakości powietrza, zanieczyszczenia wód czy badanie dna zbiorników wodnych za pomocą echosondy). Projekt stworzony przez AGH Solar Boat Team

Rozwój technologii autonomicznych, bezzałogowych pojazdów podwodnych poprzez prace nad AUV „Haller” Koła Naukowego AGH Marines

Sponsorami nagród były firmy: OPTeam S.A., Santander Universidades Polska, Nokia Technology Center Krakow Careers, EPAM Global Rockwell Automation, Inc. oraz Euvic.

Dodatkową nagrodę przyznano w ramach Funduszu Motywacyjnego AGH. Wyróżniono nią projekt „Musicly”.
Musicly to portal mający wspomóc kontakt muzyków ze studiami nagrań. Portal pomoże by w łatwy sposób skontaktować się z docelowym studio i zarezerwować termin.

ITisME

W ramach Festiwalu odbyły się ponadto wykłady m.in. na temat miejsca kobiet w IT, dlaczego wszystkie drogi prowadzą do IT, dlaczego warto programować oraz jak można kreatywnie poszukiwać pracowników do projektów. Przez całe wydarzenie była możliwość spotkania się z pracownikami CTT zaś pan Dominik Kowal z-ca dyrektora ds. przedsiębiorczości akademickiej oraz Prezes Zarządu Spółki Inno AGH opowiedział o możliwościach współpracy z tą jednostką. Zainteresowane osoby mogły także odwiedzić stoiska firm, które przygotowały specjalną ofertę staży, praktyk oraz innych możliwości wsparcia dla studenckiej działalności.

Organizatorami wydarzenia były Rada Kół Naukowych, Fundacja TRY IT w bliskiej współpracy z Centrum Spraw Studenckich AGH oraz Centrum Transferu Technologii.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym zespołom!

ITisME
ITisME