Tydzień temu społeczność AGH świętowała zwycięstwo zespołu AGH Space Systems w zawodach University Rover Challenge 2024!
W imponującym stylu i różnicą 0.96 punktu pokonali obrońców tytułu, zespół Team Mountaineers z West Virginia University (USA). To szczególny wynik dla zespołu gdyż jeszcze nigdy nie udało im się zdobyć najwyższej nagrody na amerykańskiej ziemi.
Zespół pokonał 37 zakwalifikowanych do finałów zespołów z całego świata, wybranych z aż 102 zespołów uczestniczących w tej edycji.

Na świetny, historyczny wynik przełożył się bardzo dobry występ łazika Kalmana we wszystkich 4 konkurencjach w tym niemal idealny wynik otrzymany za dokumentację techniczną projektu, oraz najwyższa liczba punktów w konkurencji autonomicznej jazdy po trudnym, marsjańskim terenie.

W kilkunastoosobowej delegacji na zawodach w USA przebywał także nasz student Miłosz Łagan (Elektronika i Telekomunikacja). W kole naukowym AGH Space Systems zajmuje się rozwijaniem elektroniki pokładowej, pozwalającej łazikowi wykonać określone misje podczas konkurencji. W tym roku pracował nad systemem komunikacyjnym, dzięki któremu możliwe jest sterowanie robotem na odległość oraz integracją wizji cyfrowej umożliwiającej operatorom rozpoznawać obiekty i otoczenie w wysokiej jakości i z niskim opóźnieniem. W AGH Space Systems pełni ponadto rolę leadera zespołu elektroniki.
Składamy serdeczne gratulacje.
Ogromnie się cieszymy, że jako Wydział możemy wspierać ten projekt.

Pierwszy dzień zawodów University Rover Challenge 2024
Członkowie AGH Space Systems podczas URC 2024