Zapraszamy na 6. z kolei w tym roku akademickim wykład popularno-naukowy w ramach AGH Nauka Spotkania. Tym razem wysłuchamy wystąpienia Pana mgr. inż. Radosława Łazarza z Instytutu Informatyki pt. „O krabach i ludziach: czy uczenie maszynowe pomoże zrozumieć mózg?” oraz Pani dr Anny Olszewskiej (pracownik Wydziału Humanistycznego) pt. „Sztuczne lenistwo: o rekonfigurowaniu mitologii maszyn”.

Sztuczna inteligencja z powodzeniem zastępuje ludzi w coraz większej liczbie zadań. Szczególne tryumfy odnoszą w tym względzie systemy sieci neuronowych wzorowane na układach biologicznych. Neuronaukowcy widzą w ich architekturze szansę na testowanie hipotez dotyczących działania żywego mózgu, a entuzjaści technologii wieszczą erę autonomicznych maszyn. Podczas spotkania prelegenci opowiedzą o inżynierskich pułapkach takiego myślenia oraz przedstawią projekty artystyczne i społeczne, które wykorzystują luki w systemach AI, ukazując niekiedy wizje oparte na rozwoju technologii w krzywym zwierciadle.

Szczegółowy program wydarzenia.

16 marca 2023 r., AGH, bud. U-2, ul. Reymonta 7, sala audytoryjna

18.00-18.30 – mgr inż. Radosław Łazarz, „O krabach i ludziach: czy uczenie maszynowe pomoże zrozumieć mózg?”

18.30-18.45 – pytania do wykładu

18.45-19.15 – dr Anna Olszewska, „Sztuczne lenistwo: o rekonfigurowaniu mitologii maszyn”

19.15-19.30 – pytania do wykładu

Tematyka obu wykładów nawiązuje do przypadających w dniach 13-19 marca obchodów Światowego Tygodnia Mózgu. Wykład można wysłuchać zarówno stacjonarnie jak i za pośrednictwem kanału YouTube.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz link do przekazu na żywo www: TUTAJ

Celem spotkań popularnonaukowych „AGH NAUKA spotkania” jest zbudowanie platformy komunikacji między AGH i społeczeństwem. Tworzy przestrzeń otwartą na wymianę myśli i doświadczeń. Podczas spotkań odbywających się w AGH uczestnicy mają możliwość zadać uczonym pytania na temat ich pracy, a dzięki nagraniom w sieci problematykę ich badań naukowych mogą bliżej poznać również internauci.

Kolejne spotkania w ramach AGH NAUKA Spotkania planowane są: 20 kwietnia, 18 maja i 22 czerwca.

Zapraszamy!

AGH_NAUKA_plakat