Studenci WIEiT zdeklasowali konkurencję podczas katowickich "Capture the Flag"

W połowie maja nasi studenci wystartowali w turnieju hakerskim CYBERSEC CTF by HackingDept zorganizowanego podczas tegorocznego CYBERSEC Forum/EXPO. Cybersecurity Forum w Katowicach pod hasłem „United in Cyberpower” to debata na temat cyberbezpieczeństwa, połączona z największymi targami expo branży cyber w Polsce.

Przez 10 godzin uczestnicy mieli do rozwiązania 15 zadań. Trójka naszych studentów kierunku Cyberbezpieczeństwo zdeklasowała konkurencję i zajęła całe podium:

1 miejsce zdobył TADEUSZ WACHOWSKI, student 2. roku
2 miejsce zdobył MATEUSZ TYL, student 3. roku
3 miejsce wywalczyła JULIA ZDUŃCZYK, studentka 2. roku

W tym miejscu składamy laureatom serdeczne gratulacje!

CTF to skrót od angielskiego „capture the flag” (przejmij, zdobądź flagę). Wspomniane zawody mają na celu rozwiązanie specjalnie przygotowanych zadań, a rozwiązaniem i wspomnianą „flagą” jest najczęściej ciąg znaków o określonym formacie, podanym przez autorów. Zazwyczaj mamy do czynienia z nawiasem klamrowym, a w nim znajduje się sekretny ciąg znaków, który właśnie mamy odnaleźć. Żeby go odnaleźć trzeba wykazać się kreatywnością, sprytem i niewątpliwie dużą wiedzą, bowiem „flaga” może być ukryta w kodzie źródłowym, w pliku, w źle zabezpieczonej witrynie, nagraniu audio czy w aplikacji. Możliwości są nieograniczone.

Podajmy prosty przykład. Odszyfrowując napis CTF {87 73 69 105 84} z wykorzystaniem standardu ASCII jesteśmy w stanie odczytać zakodowaną wiadomość – napis WIEiT.

Taki konkurs to jednak nie tylko zabawa i walka o nagrodę (w tym wypadku pieniężną). Owszem, uczestnicy potrafią się świetnie bawić rozwiązując zadania, ale przy tej okazji zdobywają wiedzę na temat technologii ze świata IT. Tę wiedzę, będącą uzupełnieniem wiedzy pozyskanej na studiach, nasi studenci mogą z powodzeniem wykorzystywać w pracy zawodowej wykonując choćby testy penetracyjne, przeglądy kodu lub używając jej w informatyce śledczej.

Cybersec CTF zmagania
Cybersec CTF zmagania
Cybersec laureaci
Cybersec laureaci

Kwestia cyberbezpieczeństwa dotyka nas wszystkich. Nie ma dnia, by policjanci w całym kraju nie otrzymywali zgłoszeń od osób, które padły ofiarą cyberprzestępców. Kreatywność przestępców nie zna granic, a oszuści bywają naprawdę zuchwali i pomysłowi, podając się choćby za znane osoby, albo za osoby uprawiające zawód o dużym zaufaniu publicznym, czy obiecując wielkie zyski. Zachowujmy czujność przez cały czas: odbierając telefon, odczytując maile, korzystając z mediów społecznościowych. W tej kwestii nadgorliwość i przeczulenie jest jak najbardziej uzasadnione i wskazane.

Od roku akademickiego 2019/2020 w ofercie Wydziału Informatyki, Elektroniki znajduje się kierunek CYBERBEZPIECZEŃSTWO (stacjonarne studia I stopnia). Studenci zyskują podstawy teoretyczne i praktyczne, które pomagają im znaleźć pracę w jakże obszernym świecie cyberbezpieczeństwa. Nauki ścisłe uzupełniają się tutaj o elementy nauk społecznych.

Więcej informacji o trwającej aktualnie rekrutacji można znaleźć TUTAJ