sukces AGH Space Systems!

Łazik marsjański Kalman, zbudowany przez studentów z AGH Space Systems, współtworzonego także przez studentów WIEiT zajął 4. miejsce na prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2022 będąc równocześnie najwyżej sklasyfikowanym zespołem z Europy! Z Polski na zawody pojechały 4 zespoły – z Krakowa, Wrocławia, Kielc i Częstochowy.

Wydarzenie organizowane jest przez stowarzyszenie The Mars Society dla drużyn studenckich z całego świata. Zawody odbywały się w dniach 1 – 4 czerwca na pustyni w stanie Utah, w okolicach Mars Desert Research Station (MDRS) – symulowanej bazy marsjańskiej.
W ciągu trzech dni zawodów Kalman konkurował z 35 drużynami z całego świata i miał do wykonania serię zadań:
1 dzień zawodów
Extreme Retrieval and Delivery Mission – polegające na odnalezieniu i dostarczeniu skrzynki z narzędziami, butelki z wodą i odpowiednich przyrządów. Cała misja była podzielona na dwa ograniczone czasowo etapy, z czego tylko ukończenie pierwszego z nich daje dostęp do drugiej części. Kalman odblokował dostęp do drugiego etapu misji na 60s przed końcem czasu! Wpływ na pozytywne zakończenie niewątpliwie miał dopracowany system wizji, który docenili nawet sędziowie zawodów. Szybki przekaz wizualizacji umożliwiał operatorom dobrą orientację w terenie, dając im tym samym przewagę nad mniej przygotowaną na ekstremalne warunki konkurencją.
2 dzień zawodów
Equipment Servicing Mission polegająca na pisaniu na klawiaturze komputera, podłączaniu pamięci USB oraz dokręceniu śrub mocujących. Zespół wykorzystał tutaj nowy manipulator, którego precyzja znacznie przewyższyła poprzednią wersję.
Autonomous Navigation Mission dała łazikowi szansę na zaprezentowanie swojej flagowej umiejętności, czyli jazdy autonomicznej. Kalman płynnie pokonał całą trasę, osiągając najlepszy wynik ze wszystkich zespołów, które dotychczas podeszły do tej konkurencji, czyli 84/100 pkt.
3 dzień zawodów
Science Mission – tutaj łazik samodzielnie pobrał odpowiednie próbki gleby, a następnie przebadał je pod kątem obecności śladów życia. Kalman, wykorzystując swoje laboratorium pokładowe, wykonał całą misję bezbłędnie.

Z klasyfikacji końcowej zawodów wynika, że żaden inny zespół nie zdołał przebić wyniku 84/100 pkt. w misji jazdy autonomicznej oraz uzyskał zachwycający wynik 100/100 pkt. w Science Mission. Sprawiło to, że AGH Space Systems znaleźli się w czołówce zawodów!

Ogromnie gratulujemy osiągniętego wyniku.

TABELA KOŃCOWA WYNIKÓW

Koło Naukowe AGH Space Systems liczy około 70 członków. Zajmują się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego – rakiet, łazików planetarnych i gondoli balonów stratosferycznych. Pracują w dwóch sekcjach tematycznych: sekcji rakiet oraz sekcji łazików. Każda z sekcji dzieli się na zespoły takie jak: software, elektroniki, mechaniki, napędu, science, a także eksperymentów (w przypadku rakiet).
Studenci Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji w AGH Space Systems pracują w zespołach software oraz elektroniki zarówno w sekcji łazika jak i rakiet, ale są także zaangażowani w działalność marketingową i organizacyjną koła.

Poznajmy ich.

Nina Bażela studentka Informatyki (II st.) – działa w zarządzie Koła oraz w sekcji marketingu, zajmuje się przygotowywaniem wniosków o granty, planowaniem budżetu i redakcją tekstów na social media, koordynuje współpracę ze sponsorami i bierze udział w pracach nad nową wersją strony internetowej AGH Space Systems. Stara się też popularyzować wiedzę o technologii kosmicznej, biorąc udział w organizacji warsztatów o tematyce kosmicznej dla dzieci oraz prowadzi własne badania z dziedziny social robotics.

Szymon Bednorz student Informatyki (I st.) – członek zespołu software w sekcji łazika planetarnego. Odpowiada za rozwijanie systemów związanych z autonomiczną jazdą robota, a także inne funkcjonalności wymagające oprogramowania opierającego się o technologię ROS.

Piotr Chmielowiec student Elektroniki i Telekomunikacji (I st.) – członek sekcji marketingu. Zajmuje się przygotowywaniem materiałów graficznych dla koła. Głównie grafika użytkowa, przygotowywanie odpowiednich rozmiarów wydruków, logo rakiet itp. Zajmuje się również robieniem zdjęć, przede wszystkim dla sponsorów. W niedalekiej przyszłości będzie pomagał przy tworzeniu nowej strony internetowej AGH Space Systems.

Jan Chyczyński student Informatyki (I st.) – członek zespołu software sekcji rakiet. Rozwija aplikacje do kontroli lotu rakiety oraz aplikacje do wizualizacji lokalizacji i wsparcia odnajdywania rakiety po wylądowaniu.

Piotr Duszkiewicz student Elektroniki (I st.) – członek zespołu eksperymentów balonowych i rakietowych. Odpowiedzialny za rozwijanie elektroniki pod kątem hardware’u i software’u, służącej  do różnego rodzaju badań biologicznych.

Bohdan Forostianyi student Informatyki (II st.) – członek zespołu software sekcji rakiet. Zajmuje się wsparciem aplikacji do kontroli lotu rakiety oraz działa przy prowadzeniu warsztatów o tematyce rakietowej dla młodzieży.

Adam Kulczycki student Informatyki (I st.) – członek zespołu software sekcji rakiet. Zajmuje się stacją naziemną, która łączy się z rakietą, a także aplikacją do jej lokalizacji. Za niedługo będzie także tworzył symulację silnika rakietowego, w celu optymalizowania jego parametrów.

Miłosz Łagan student Elektroniki i Telekomunikacji (I st.) – członek zespołu elektroniki łazika planetarnego. Zajmuje się projektowaniem układów i modułów elektronicznych w łaziku.

Zachariasz Mońka student Elektroniki i Telekomunikacji (II st.) – lider zespołu elektroniki łazika planetarnego. Koordynowanie i planowanie prac zespołu elektroniki. Projektowanie oraz weryfikacja projektów od strony sprzętowej.

Błażej Nowicki student Informatyki (I st.) – członek zespołu software w sekcji łazika. Zajmuje się głównie rozwojem stacji naziemnej, pozwalającej na kontrolę łazika podczas zdalnego sterowania i jazdy autonomicznej.

Piotr Sławęcki student Informatyki (II st.) – członek zarządu koła oraz lider zespołu elektroniki sekcji rakiet.

Piotr Słonka student Elektroniki (I st.) – członek zespołu elektroniki sekcji rakiet.

Michał Stankiewicz student Elektroniki (I st.) – w zespole elektroniki łazika zajmuje się rozwojem i weryfikacją oprogramowania wbudowanego na nowe i istniejące moduły, a także prowadzi pomniejsze prace sprzętowe.

Jakub Stefański student Elektroniki i Telekomunikacji (I st.) – członek sekcji marketingu, zajmuje się przygotowywaniem grafik promocyjnych oraz logotypów projektów koła.

Igor Urbanik student Informatyki (I st.) – członek zespołu software sekcji łazika planetarnego. Praca nad logiką autonomicznej jazdy z użyciem maszyny stanów i ROS. Tworzenie dodatkowych pomniejszych skryptów ułatwiających obsługę.

Przemysław Węglik student Informatyki (I st.) – członek zespołu software sekcji łazika planetarnego. Projektowanie i rozwój systemu autonomicznej nawigacji łazika planetarnego. Obsługa sensorów i komunikacji ze stacją bazową. Programowanie w języku Python przy wykorzystaniu zestawu bibliotek ROS. Skrypty bashowe automatyzujące pracę.

Aktualnie AGH Space Systems intensywnie pracuje nad rakietą 3-TTK z myślą o udziale w zawodach Spaceport America Cup 2022 planowanych na końcówkę czerwca br. w Nowym Meksyku w Stanach Zjednoczonych.

Już dziś życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za naszych studentów.

Fot. Maciej Talar KSAF