W styczniu poznaliśmy wyniki IV edycji konkursu na dofinansowanie projektów kół naukowych w ramach Działania 12 programu IDUB.

To konkurs dla  kół naukowych AGH, które realizują projekty powiązane z Priorytetowymi Obszarami Badawczymi (POB).

Z ogromną radością dzielimy się informacją, że wśród beneficjentów powyższego programu znalazło się Koło Naukowe Elektroników. Studenci aplikowali z wnioskiem o grant pn. „Konstrukcja prototypu quadcoptera w celu analizy systemów sterowania bezzałogowymi statkami powietrznymi”.

Budowa drona typu quadcopter, wyposażonego w autorski kontroler lotu (flight controller) oraz samodzielnie napisane oprogramowanie to główny projekt KNE na rok 2024. Praca nad tym projektem pozwoli studentom poszerzyć wiedzę na temat systemów sterowania, a także przeprowadzić stosowne badania, np. porównujące modele matematyczne wykorzystywane obecnie w komercyjnych rozwiązaniach.

W przyszłości chcą tworzyć coraz bardziej zaawansowane konstrukcje, rozszerzane m.in. o możliwość lotu autonomicznego, czy też mapowanie otoczenia.

Otrzymane z grantu fundusze, wraz z pozostałymi źródłami finansowania, przeznaczone zostaną na zakup wymaganego sprzętu laboratoryjnego, części elektronicznych i mechanicznych, a także na wyjazdy na zawody i inne wydarzenia.

Przypomnijmy, że to właśnie Koło Naukowe Elektroników jest pomysłodawcą i twórcą symulatora lotniczego Aviator, na którym można „polatać” przy okazji różnych wydarzeń na AGH jak Dzień Otwarty czy Noc Naukowców. W KNE w dalszym ciągu działa sekcja pracująca i rozwijająca symulator. W ciągu roku Koło zajmuje się także organizacją wykładów/warsztatów dla członków koła, prezentując nowe zagadnienia z elektroniki i spoza niej.

Interesują cię podobne zagadnienia? Chcesz dołączyć do Koła? Zapraszamy do kontaktu poprzez Facebook  bądź mailowo kne@agh.edu.pl

Członkowie KN Elektroników prezentują skonstruowane samodzielnie urządzenia

Fot. Mariusz Bembenek