Właśnie dobiegł końca projekt PL-5G „Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem” finansowany z Krajowego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) o imponującym budżecie 224 810 958 zł.

Ten ogólnopolski projekt tworzony był przez 6 ośrodków badawczych w tym AGH, dla którego przypadł budżet blisko 25 mln zł.

Na AGH, a dokładnie w Instytucie Telekomunikacji powstała unikalna w skali kraju infrastruktura badawcza dla praktycznych badań dotyczących nowych technik i rozwiązań w obszarze sieci i usług nowej generacji 5G.

Prywatna sieć 5G działająca w trybie SA (Standalone) w AGH obejmuje pasmo n77 (3 sektory) oraz w zakresie fal milimetrowych n258 (1 sektor). W Instytucie Telekomunikacji działa również 8 głowic wewnątrzbudynkowych. Sieć rdzeniowa 5G połączyła Kraków z Wrocławiem, Poznaniem i Gdańskiem. W celu minimalizacji opóźnień w AGH umiejscowiono dedykowany serwer UPF (User Plane Function).

Jak podkreśla Pan dr hab. inż. Marek Natkaniec, prof. AGH odpowiedzialny za koordynację, budowę i wdrożenie sieci 5G w AGH „Będziemy mogli prowadzić badania naukowe na światowym poziomie korzystając z dostępu do w pełni funkcjonalnej sieci szkieletowej i dostępowej 5G, programowalnych urządzeń radiowych, centrum przechowywania i przetwarzania danych, sieci 5G zbudowanej w oparciu o komponenty pochodzące od różnych producentów typu OpenRAN, rozmaitych terminali klienckich 5G czy generatorów ruchu. Dzięki wdrożeniu tak rozbudowanych stanowisk badawczych jesteśmy w stanie świadczyć także usługi komercyjne związane z dostępem do profesjonalnej aparatury diagnostycznej, komór tłumiących sygnały radiowe czy przestrzeni wirtualnej, a także urządzeń pozwalających na wykonywanie pomiarów obiektywnych, jakościowych i wydajnościowych sieci 5G”

Sieci 5G zostały zaprojektowane dla efektywnej obsługi mobilności urządzeń i użytkowników, co w konsekwencji powinno zapewnić efektywną komunikację w społeczeństwie i realizację niedostępnych dotąd usług.

Najnowsza generacja sieci jest także odpowiedzią na ustawicznie wzrastającą transmisję danych czy łączenia sieciowego coraz większej liczby urządzeń. Dla użytkownika końcowego oznacza to szybsze połączenie z bardzo niskimi opóźnieniami i większy komfort użytkowania smartfonów, komputerów, laptopów czy telewizorów. Dla całych społeczności oznacza to sprawniejsze funkcjonowanie w zakresie świadczenia usług online, obsługi przedsiębiorstw, szpitali, szkół czy ośrodków naukowych.

Pozwolenie na użytkowanie sieci 5G konsorcjanci projektu uzyskali do 2028 r.

Opracowano na podstawie:
https://www.agh.edu.pl/aktualnosci/detail/agh-uruchomila-wlasna-siec-5g
https://telekomunikacja.agh.edu.pl/projekty/laboratorium-5g/

Antena systemu 5G na AGH na dachu budynku