Pod koniec listopada poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej

Z ogromną radością informujemy, że Nagroda I stopnia w kategorii prac inżynierskich i licencjackich trafiła do inż. Piotra Duszkiewicza (studenta Elektroniki i Telekomunikacji, II stopień) za pracę pt. Wybrane fragmenty elektroniczne sterowania mikrosatelitą, której promotorem był prof. dr hab. inż. Andrzej Kos.

Celem pracy było zaprojektowanie, wykonanie oraz przetestowanie układu elektronicznego, który jest symulatorem komputera pokładowego mikro oraz nano satelity.

Zaprojektowany PCB, ma za zadanie umożliwić szybkie i proste testowanie układów pozycjonujących, napędów satelitarnych czy algorytmów określających położenie w przestrzeni trójwymiarowej bez konieczności posiadania w pełni złożonej struktury satelity. Dodatkowo, układ ma wymiary 1U (100 x 100 mm), dzięki czemu jest kompatybilny z popularnymi platformami satelitów typu CubeSat. W konsekwencji układ ten może przyspieszyć całkowity proces wysłania obiektu w przestrzeń kosmiczną, gdzie patrząc na tempo rozwijającego się przemysłu kosmicznego czas gra znaczną rolę i decyduje często o przetrwaniu nowo powstałej firmy/start-up’u.

W swojej pracy Piotr opisał jakie algorytmy są możliwe do przetestowania przy pomocy zaprojektowanego układu, jakimi układami zewnętrznymi może sterować (napędy satelitarne – Resistojet oraz PPT (Pulsed Plasma Thruster – napęd plazmowy), układy pozycjonujące – koła reakcyjne) oraz opisał testy, które odbyły się w komorze termicznej, aby lepiej zasymulować warunki panujące w przestrzeni kosmicznej. 

To już kolejny sukces powyższej pracy. Zdobyła bowiem wyróżnienie firmy Woodward w tegorocznej edycji Konkursu o Nagrodę Dyrektora Instytutu Elektroniki.

Piotr od ponad czterech lat jest członkiem AGH Space Systems. Od roku działa również w nowo powstałym kole naukowym Satlab, w ramach którego tworzona jest satelita typu PocketCube, który możliwe, że w niedalekiej przyszłości realnie znajdzie się na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Z AGH wyróżniono w tymże konkursie także pracę magisterską mgr. inż. Filipa Wylęgałę  Design of lightweight structures for space applications (nagroda drugiego stopnia). Promotorem był prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

W konkursie mogły wziąć udział prace licencjackie, inżynierskie, magisterskie (indywidualne lub zespołowe) oraz rozprawy doktorskie, obronione we wrześniu ubiegłego roku lub później. Ich tematyka powinna obejmować zagadnienia z zakresu badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej, rozwoju techniki kosmicznej, w tym inżynierii satelitarnej, funkcjonowania przemysłu kosmicznego, wykorzystania badań i ich wyników do celów użytkowych, gospodarczych, obronnych, bezpieczeństwa i naukowych.

Tegoroczna pula nagród wynosiła 35 tys. złotych, ponadto zwycięzcy danej kategorii będą także mieć możliwość przedstawienia swojej pracy na jednym z branżowych wydarzeń.

Składamy serdeczne gratulacje!

testy sterowania kolem reakcyjnym

Fot. Testy sterowania kołem reakcyjnym