Analiza wydychanego powietrza kojarzy nam się przede wszystkim z pracą policji i badaniem alkomatem. Analiza oddechu pozwala również na diagnozowanie chorób!

Do dnia dzisiejszego badacze oznaczyli aż 3,5 tys. związków. Część z nich nazwana jest biomarkerami, a więc ich obecność może świadczyć, że już mamy jakąś chorobę. Oznaczanie tych związków pozwala na to by tę chorobę monitorować.

W Instytucie Elektroniki grupa badawcza pod kierownictwem dr. hab. inż. Artura Rydosza, prof. AGH pracuje nad diabetomatem – urządzeniem dla osób zmagających się z cukrzycą, które pozwoli im mierzyć poziom glikemii we krwi właśnie na podstawie analizy oddechu.

Na rynku są aktualnie dostępne urządzenia dopuszczone do praktyki klinicznej, dzięki której lekarze mogą diagnozować i monitorować m.in. przebieg astmy u dzieci, czy chorób związanych z zapaleniem płuc. Zespół z Instytutu Elektroniki pracuje nad urządzeniem, które pozwoli badać inne choroby w tym cukrzycę właśnie na podstawie analizy wydychanego powietrza.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania najnowszego WYWIADU na kanale bunkier nauki z prof. Arturem Rydoszem – profesorem w Instytucie Elektroniki oraz kierownikiem Laboratorium Analizy Biomarkerów AGH.

Rozmowę prowadzi dr inż. Krzysztof Kluza – adiunkt w Katedrze Informatyki Stosowanej AGH prowadzący badania związane z inżynierią oprogramowania i inżynierią wiedzy.

Fot. thefirstnews.com/kalbar