Układ scalone, czyli popularne chipy półprzewodnikowe, są dla gospodarki XXI wieku tym, czym była ropa dla XX wieku – napędzają najważniejsze oraz najnowsze technologie.

Intel, światowy gigant branży, planuje zainwestować 4,6 mld dolarów w Polsce, tworząc przy tym 2 tysiące miejsc pracy w samej firmie oraz kolejne tysiące u dostawców. Nowy zakład Intela, który powstanie pod Wrocławiem, ma sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na półprzewodnikowe układy scalone i przyczynić się do realizacji celów Unii Europejskiej w tym obszarze (UE planuje uzyskać 20-proc. udział w globalnej produkcji półprzewodników do 2030 r.).

Zakład, który powstanie w Miękini pod Wrocławiem, będzie pełnił funkcję integracji i testowania półprzewodników, produkowanych zarówno w Irlandii, jak i w Niemczech. Będzie to miejsce, gdzie gotowe wafle krzemowe będą poddawane dalszej obróbce, takiej jak cięcie na pojedyncze chipy, integracja w ramach produktów końcowych oraz testy wydajności i jakości. Następnie, gotowe układy scalone będą wysyłane do klientów. Zakład będzie również przyjmował gotowe pojedyncze układy scalone i integrował je w produkty końcowe. Będzie możliwe przetwarzanie wafli krzemowych i układów scalonych zarówno od Intela, Intel Foundry Services, jak i innych firm.

Decyzja o wyborze Polski na lokalizację nowego zakładu nie była przypadkowa. Sprzyjająca lokalizacja i skomunikowanie z istniejącą fabryką w Irlandii oraz planowanym zakładem w Niemczech pozwoli na bliską współpracę między trzema zakładami produkcyjnymi, zwiększając odporność i efektywność europejskiego łańcucha dostaw półprzewodników.

Jednak bez odpowiedniej kadry realizacja tego pomysłu nie byłaby możliwa. Tutaj również nasz kraj może pochwalić się dużym potencjałem w zakresie dostępności wykwalifikowanych pracowników.

Nasz Wydział od lat kształci w zakresie w zakresie mikro- i nanoelektroniki, optoelektroniki, magnetycznych układów wielowarstwowych, techniki mikrofalowej, metod przetwarzania sygnałów oraz informatyki systemów wbudowanych.

Jak podkreśla dr inż. Jacek Kołodziej Prodziekan ds. Kształcenia: Lokowanie na terenie naszego kraju nowoczesnych, sprzętowych laboratoriów badawczych  oraz fabryk o bardzo wysokich technologiach, jest dowodem  poważnego zaangażowania inwestycyjnego ze strony firm i wyrazem rzeczywistej oceny potencjału lokalnego środowiska akademickiego. Wszyscy dobrze wiemy, że bez dobrze wykształconej kadry inżynierów marzenie o budowie „europejskiej doliny krzemowej” może lec w gruzach. Dobrze się stało, że firma Intel zbuduje u nas fabrykę, która może być impulsem do inwestycji także w inne dziedziny elektroniki, bo współczesny komputer,  router, tomograf  czy każde inne urządzenie, gdzie do pracy zaprzęgnięto elektrony,  to nie tylko układy scalone.      

Wizytówką Wydziału są elitarne kierunki kształcenia jak m.in. Elektronika czy Elektronika i Telekomunikacja (kierunek prowadzony również w języku angielskim).

Aktualnie w AGH trwa rekrutacja na studia I i II stopnia – zapraszamy!