Polskie i szwajcarskie miasta w praktyce wykorzystują algorytmikę wyborów opracowaną przez zespół naukowców z udziałem Instytutu Informatyki.

Metoda Równych Udziałów to efekt kilkuletniej pracy nad algorytmiką wyborów, prowadzonej przez zespół badaczy z Polski (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), Francji, Kanady, Szwajcarii i Niemiec. AGH reprezentował Pan prof. dr hab. inż. Piotr Faliszewski, w badaniach brał również udział mgr Stanisław Szufa, obaj związani z Instytutem Informatyki.

Wieliczka, jako pierwsza gmina w Polsce w praktyce zastosowała metodę w głosowaniu nad podziałem środków w projekcie „Zielony Milion” – skupionym na inicjatywach ekologicznych. W czerwcu Metoda Równych Udziałów zostanie wykorzystana do wyznaczenia wyników budżetu obywatelskiego w mieście Aarau w Szwajcarii.

Metoda Równych Udziałów (ang. Equal Shares Method) jest jedną z metod używanych w kontekście głosowań i podziału zasobów. Jej celem jest zapewnienie sprawiedliwości w procesie podejmowania decyzji, szczególnie w przypadku wyborów budżetowych lub rozdziału środków finansowych na projekty społeczne.

Więcej o pracy naukowców i potencjale tej metody TUTAJ.