Z dużą radością dzielimy się informacją, że patent pt. „Urządzenie do pomiaru oddechu oraz układ prowadzenia płynu” zdobyło platynowy medal oraz Grand Prix wystawy Innowacja podczas ostatnich 17. Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG®.
Powyższe urządzenie autorstwa pracowników Instytutu Elektroniki dr inż. Dominika Grochali, dr hab. inż. Konstantego Marszałka, prof. AGH, oraz prof. dr hab. inż. Artura Rydosza wchodzi w skład opatentowanego diabetomatu – urządzenia do badania zawartości cukru we krwi z analizy oddechu.

Diabetomat jest uhonorowaniem kilkuletniej działalności naszych naukowców i składa się z wielu elementów, za które twórcy już wielokrotnie zdobywali platynowe i złote medale m.in. Genewie, Hongkongu, Norymberdze, Bangkoku, Seulu czy Warszawie.

Diabetomat działaniem i wyglądem przypomina alkomat, ale mierzy w wydychanym powietrzu zawartość́ markerów cukrzycy i tym samym pozwala zdiagnozować poziom cukru organizmie analogicznie jak glukometr. Badania nad bezinwazyjnymi metodami trwają od lat na całym świecie dla różnych chorób.

Wspomniane urządzenie, wchodzi właśnie w fazę badań klinicznych.

W ramach odbywającej się równolegle 30 Giełdy TOP Wynalazków panowie otrzymali również Dyplom Ministra Nauki za wysokiej rangi nagrody uzyskane w związku z prezentacją i promocją wynalazków w 2023 r na międzynarodowych targach wynalazczości.

Targi Wynalazków i Innowacji INTARG® to wydarzenie wielobranżowe o szerokim zasięgu oddziaływania – interdyscyplinarnym, krajowym oraz międzynarodowym. W imprezie wzięły udział czołowe jednostki sfery nauki, innowacyjne przedsiębiorstwa (MŚP oraz duże), start-upy, instytucje wspierające rozwój i wynalazczość jak również wynalazcy indywidualni.

Składamy serdeczne gratulacje!

fot. źródło: https://www.facebook.com/EurobusinessHaller oraz archiwum WIET