AZS AGH Kraków – najlepszą szachową drużyną w Małopolsce!

23-24.04.2022 oraz 28-29.05.2022 rozegrano III oraz IV Ligę Małopolską w Szachach.

W rozgrywkach III Ligi Małopolskiej wystąpiła drużyna AZS AGH Kraków, która w przeciągu jednego roku awansowała do najlepszej ligi szachowej w województwie małopolskim (w 2021 r. rozpoczynali od IV Ligi). Jest to największy sukces w profesjonalnej lidze szachowej AZS AGH Kraków w rozgrywkach klubowych. W ostatnich zawodach, które odbyły się na terenie naszego Wydziału w Instytucie Informatyki wzięła udział reprezentacja studentów WIEiT!

Gratulacje dla całej drużyny AZS AGH Kraków, która wystąpiła w składzie:
Witold Klepek – kapitan, zwycięzca klasyfikacji na I szachownicy, student III roku na kierunku Elektronika
Krzysztof Żarnowski – drugie miejsce na II szachownicy
Paweł Świder student III roku na kierunku Informatyka
Nikodem Śleziński – zwycięzca klasyfikacji na IV szachownicy
Tomasz Wilk – zwycięzca klasyfikacji na IV szachownicy
Kacper Karabasz
Karolina Klisz
Martyna Olszewskastudentka II roku na kierunku Informatyka
Jarosław Pietraszewski – koordynator i opiekun Sekcji Szachowej, Sędzia Klasy Międzynarodowej, członek zarządu Małopolskiego Związku Szachowego, absolwent Wydziału Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH.

Drużyna z AGH stawiła czoła utytułowanym małopolskim zespołom takim jak:
Krakowski Klub Szachistów
Cracovia 1906 Kraków
Drogowiec Kraków
Gambit Tarnowiec
UKS przy SP8 Chrzanów
MAT Myślenice
MKS Centrum Kraków
MKS MOS Wieliczka (gdzie pierwsze kroki stawiał Jan Krzysztof Duda. Aktualnie najlepszy polski szachista, arcymistrz od 2013 roku. Zwycięzca Pucharu Świata FIDE w 2021 roku.
UKS Goniec Staniątki, z którym związany jest Kamil Mitoń, trener Jana Krzysztofa Dudy.

W gronie tak doświadczonych i silnych drużyn ekipa z AGH nie była faworytem, niemniej jednak „pasja – wiedza – więź” i dobry klimat w drużynie gwarantowały emocje w każdym szachowym meczu i awans do wyższej ligi szachowej.

Losy Drużynowego Mistrza Małopolski ważyły się do ostatniej rundy w której, cztery drużyny:
AZS AGH Kraków
Krakowski Klub Szachistów
Goniec Staniątki
Cracovia 1906 Kraków
miały realne szanse na końcowy sukces. Dzięki zwycięstwu nad drużyną z Chrzanowa i korzystnym rezultatom w meczach innych drużyn, to nasz zespół okazał się najlepszy i sięgnął po Puchar i historyczny ZŁOTY MEDAL w najważniejszych drużynowych rozgrywkach w Małopolsce.

AZS-AGH-zwycięzstwo-w-turnieju-szach

AZS AGH Kraków – sekcja szachowa rozpoczynała przygodę na przełomie października i listopada ubiegłego roku na najniższym szczeblu rozgrywek w Małopolsce. Dzięki ostatniemu awansowi mają szansę zagrać na szachowych „salonach” – w rozgrywkach ogólnopolskich organizowanych przez Polski Związek Szachowy – II Lidze Szachowej. Biorąc pod uwagę poziom uczestników rozgrywek na takich turniejach jest to imponujące osiągnięcie.

Sekcja szachowa raz w miesiącu we współpracy z Klubem Studio organizuje turnieje szachowe dla studentów, absolwentów, pracowników i sympatyków AGH. Bierze w nich często udział nawet 40 osób.

Patronat nad III Ligą Małopolską objął JM Rektor AGH – prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, natomiast patronat nad IV Ligą Dyrektor Instytutu Informatyki – prof. dr hab. inż. Marek Kisiel-Dorohinicki.

Organizatorem tegorocznych rozgrywek był Małopolski Związek Szachowy we współpracy z AZS AGH, Instytutem Informatyki AGH oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie W uroczystym zakończeniu rozgrywek wziął udział Pan prof. nadzw. dr hab. inż. Piotr Pacyna – Prodziekan Wydziału ds. Ogólnych oraz Prezes Zarządu Małopolskiego Związku Szachowego – Pani Kamila Kałużna.

Autorem zdjęć jest Pan Jarosław Pietraszewski.

Zapraszamy do śledzenia profilu AZS AGH – Sekcja szachowa na Facebooku.

AZS-AGH-zwycięzstwo-w-turnieju-szach