Z ogromną radością informujemy o kolejnym sukcesie AGH Space Systems w European Rover Challenge 2023 w Kielcach. Drużyna zwyciężyła zawody i tym samym obroniła mistrzowski tytuł wywalczony podczas zeszłorocznej edycji konkursu!
ERC 2023 to największe w Europie międzynarodowe zawodach łazików marsjańskich. Studenci z AGH pokonali 24 zakwalifikowane do finału zespoły, reprezentujące 12 różnych państw jak np. Szwajcaria, Włochy, Wielka Brytania, Niemcy, Bangladesz, Egipt czy Turcja. W sumie w zawodach brało udział łącznie 53 zespoły.
Łazik Kalman, który walczył w zawodach otrzymał dodatkowe wyróżnienie Best Performance za występ podczas konkurencji Navigation Task, misji sprawdzającej zdolność łazika do poruszania się po wyznaczonym obszarze autonomicznie. Jury doceniło tu perfekcyjną pracę robota, który dotarł do wszystkich czterech lokalizacji i powrócił na punkt startowy w wymaganym czasie bez ingerencji operatorów podczas jazdy.
Zawody odbywały się w dniach 15-17 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Drużyny musiały zmierzyć się z następującymi konkurencjami:
Presentation Task, zadanie polegające na zaprezentowaniu przed sędziami projektu łazika, zespołu, taktyki na zawody oraz zaimplementowanych rozwiązań technicznych.
Navigation Task, wyzwanie wymagające od Kalmana autonomicznego poruszania się po terenie odwzorowującym powierzchnię Marsa.
Maintenance Task, zadanie mające na celu zademonstrowanie zdolności łazika do obsługi za pomocą ramienia robotycznego różnych elementów zamontowanych na panelu operacyjnym.
Science Task, misja naukowa, której celem jest wykazanie umiejętności zespołu w prowadzeniu badań naukowych dotyczących geologii planetarnej.
Puchar z Kielc dołącza do pokaźnej puli ostatnich nagród AGH Space Systems:
I miejsce podczas zawodów Canadian International Rover Challenge 2023
I miejsce podczas zawodów International Rover Challenge 2023 (Indie)
VIII miejsce podczas zawodów University Rover Challenge (USA)
Projekt AGH Space Systems jest wspierany przez WIEiT, ponadto nasi studenci zasilają szeregi zespołów elektroniki i software w sekcjach łazika jak i rakiet.
fot. Katarzyna Sadowy/KSAF