rakieta AGH Space systems na podium

25 czerwca zakończyły się największe na świecie zawody inżynierii rakietowej Spaceport America Cup 2022. Przez ostatni rok zespół AGH Space Systems przygotowywał rakietę „3-TTK”, która stanęła do rywalizacji z ponad 140 konstrukcjami z 20 państw. W USA nasz Wydział reprezentował Piotr Sławęcki, student Informatyki (II st).

Właśnie dowiedzieliśmy się, że po ostatecznym podsumowaniu zawodów zespół z AGH zajął III miejsce w kategorii 10k-SRAD (Student Researched and Developed Rocket; 10k to założona wysokość do jakiej rakieta ma dolecieć, czyli około 10 tys. stóp).

Po przylocie do USA i złożeniu rakiety zespół z AGH wziął udział w sesji posterowej. Sędziowie mogli tutaj zdobyć szczegółowe informacje  o zaimplementowanych w rakiecie rozwiązaniach. Przyjrzyjmy im się nieco bliżej. W porównaniu do poprzednich konstrukcji modyfikacjom został głównie poddany sposób integracji podsystemów rakiety. Dzięki temu system elektroniki jest bardziej modułowy, ulepszono też jego specjalną obudowę. Pozwoliło to na swobodne testowanie, łatwy montaż elementów i zdecydowanie usprawniło przygotowanie konstrukcji do startu. W tym roku również dzięki zastosowanym ulepszeniom konstrukcja była mniej skomplikowana i łatwiejsza do złożenia rakiety po jej transporcie na miejsce zawodów (w tym roku trwało to dwa razy krócej niż w latach poprzednich). Konstruktorzy rakiety postarali się też o zmniejszenie wagi rakiety przy jednoczesnym wzmocnieniu jej wytrzymałości – wykorzystano tutaj potencjał laminatów.

Warto podkreślić, że drużyna z Krakowa jako jedna z 24 drużyn, zakwalifikowała się do udziału w Podium Session. Udział w tej części determinowany jest jakością dostarczonej przed zawodami dokumentacji technicznej. Tutaj mogą trafić tylko najciekawsze opracowania. Referat na temat rozwoju systemów elektronicznych/systemów wbudowanych dla rakiet napędzanych paliwem hybrydowym lub ciekłym materiałem pędnym/paliwem ciekłym “Development of complex, distributed embedded system for hybrid and liquid-propellant sounding rockets” autorstwa członków i członkiń zespołu zaprezentował właśnie Piotr Sławęcki.

AGH Space Systems w USA

By rakieta mogła wystartować musi zdobyć tzw. Flight Acceptance Review tj. zgodę sędziów na przeprowadzenie startu, zachowującego wszelkie standardy bezpieczeństwa. Zespół z AGH został dopuszczony do startu jako jeden z pierwszych, co świadczyło o bardzo dobrym przygotowaniu rakiety AGH Space Systems! Warto podkreślić, że poziom jaki zespół AGH Space System reprezentował spotkał się z dużym uznaniem, cytując słowa jednego z sędziów „Wasz zespół wyznaczył standard technicznej doskonałości i profesjonalizmu w zawodach Spaceport America Cup 2022.” Sędziowie docenili zarówno zaimplementowane rozwiązania, jak i specjalistyczną wiedzę studentów.

Po tak wspaniałym i pozytywnym początku kontynuację udziału w zawodach i start rakiety przeszkodziły kwestie organizacyjne. Problemy z ubezpieczeniem rakiet hybrydowych przez organizatora, a także wcześniejsze rozpoczęcie się monsunu letniego w New Mexico, spowodowały, że AGH-owska rakieta, podobnie jak większość rakiet hybrydowych, nie miała możliwości wzbicia się w powietrze w wyznaczonym oknie startowym zawodów i była zmuszona pozostać na Ziemi.

Rakieta z AGH nie była jedyną, która znalazła się w tej niefortunnej sytuacji. Organizator zawodów, The Experimental Sounding Rocket Association (ESRA), wystosował oficjalne pismo tłumaczące wpływ wielu niepomyślnych zdarzeń na przebieg zawodów. Jak wielokrotnie podkreślili organizatorzy, wina za niepowodzenie startów nie leży po stronie zespołów rakiet hybrydowych.

Ponieważ rakieta była oceniana w różnych konkurencjach mimo iż ostatecznie nie doszło do startu (z przyczyn niezależnych od uczestników) zespół zdobył wystarczająco dużo punktów by zająć  3 miejsce! Jedną z kategorii w jakiej uzyskali bardzo wysoką punktację był design rakiety.

W sekcji rakiet z naszego Wydziału działają studenci Informatyki i Elektroniki w zespołach software, elektroniki i eksperymentów. Są odpowiedzialni m.in. za rozwijanie aplikacji do kontroli lotu rakiety; wizualizacji lokalizacji i wsparcia odnajdywania rakiety po wylądowaniu; rozwijanie elektroniki pod kątem hardware’u i software’u, czy kwestii łączenia się stacji naziemnej z rakietą.

Ogromnie gratulujemy całemu zespołowi pasji z jaką działają w zespole i życzymy kolejnych sukcesów w działaniach!

AGH Space System to jeden z wielu projektów studenckich działających na AGH.

Na naszym Wydziale bardzo prężnie działają KOŁA NAUKOWE, gdzie studenci mogą z powodzeniem trenować wiedzę zdobytą na zajęciach i odnosić sukcesy.

Chcesz zdobyć cenne kompetencje i stać się częścią tej wyjątkowej społeczności ludzi? Zapraszamy na studia!

Aktualnie trwa rekrutacja na studia I i II stopnia.

OFERTA WIET

REKRUTACJA

Fot. Maciej Talar KSAF

AGH Space Systems w USA