12 kwietnia w budynkach naszego Wydziału odbyła się konferencja CyberMUN 2025 – symulacja obrad ONZ, podczas której uczniowie szkół średnich i studenci debatowali o najważniejszych wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem cyfrowym. Wydarzenie było podsumowaniem projektu edukacyjnego realizowanego przez grupę uczniów z V LO w ramach inicjatywy „Zwolnieni z teorii”.

W wydarzeniu wzięło udział około 60 uczestników, którzy wcielili się w role delegatów reprezentujących różne państwa w komitetach takich jak: Human Rights Council, Security Council, Commission on Crime Prevention and Criminal Justice, World Health Organization. Wszystkie obrady prowadzone były w języku angielskim, a każdy z uczestników przygotował wcześniej tzw. Position Paper – esej przedstawiający stanowisko reprezentowanego kraju.

Podczas uroczystego otwarcia głos zabrał przedstawiciel władz Wydziału dr hab. inż. Jerzy Domżał, prof. AGH Dyrektor Instytutu Telekomunikacji. W swoim przemówieniu przybliżył strukturę Wydziału oraz prowadzone kierunki studiów, opowiadał o działalności naukowej i dydaktycznej, a także podkreślił, jak ważne są debata, dialog i wymiana myśli – wartości bliskie zarówno środowisku akademickiemu, jak i formule konferencji MUN. Na zakończenie życzył uczestnikom owocnych i inspirujących obrad.

CyberMUN 2025 wyróżniał się nowoczesnym podejściem do edukacji o cyberbezpieczeństwie – zamiast biernych wykładów, organizatorzy postawili na aktywne uczestnictwo i samodzielne kształtowanie opinii. Młodzież debatowała m.in. potencjale i zagróżeniach AI, cyberatakach, ochronie prywatności,  regulacjach prawnych dotyczących różnych przestępstw Internetowych czy anonimizacji danych medycznych. Wszystkie tematy było poroszane w perspektywie geopolityki i współpracy narodowej.

Z radością objęliśmy to wydarzenie patronatem – tematyka konferencji wpisuje się bowiem w nasze zaangażowanie w obszar cyberbezpieczeństwa. Od 2019 r. na naszym wydziale prowadzimy studia I stopnia na kierunku Cyberbezpieczeństwo, uruchomione jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie bezpieczeństwa systemów informatycznych, sieci i danych. Od 2023 r. kierunek ten można kontynuować na studiach II stopnia. Od niedawna działa u nas również Koło Naukowe C1PH3R (CIPHER), które tworzą studenci AGH zainteresowani pracą badawczą i rozwojową w zakresie bezpieczeństwa sieciowego, analizy zagrożeń, kryptografii, testów penetracyjnych i wielu innych obszarów związanych z cyberbezpieczeństwem.

W ramach projektu uczniowie wcześniej zrealizowali także serię warsztatów i prelekcji dla uczniów szkół podstawowych, w tym m.in. wykład o roli dopaminy w mechanizmach uzależnienia od social mediów.

Projekt Cyber SIGHT, tworzony przez siedmioosobowy zespół uczniów V LO, pozwolił jego członkom zdobyć praktyczne umiejętności z zakresu zarządzania projektami społecznymi oraz międzynarodowy certyfikat Project Management Institute ATP.

CyberMUN 2025 pokazał, jak ogromny potencjał drzemie w młodych ludziach – ich zaangażowanie, otwartość i chęć działania napawają optymizmem co do przyszłości cyfrowego świata.

Fot. Agata Twardosz