Z wielką przyjemnością informujemy o tegorocznych nominacjach do Rektorskich Nagród Dydaktycznych tj. plebiscytu, którego kapitułę stanowią studenci. Nominacja jest okazją do wyrażenia wdzięczności za trud wkładany w proces uczenia i rozwój studentów. Oficjalne ogłoszenie nominowanych wraz z wręczeniem okolicznościowych statuetek ma miejsce podczas dorocznego eBalu organizowanego przez Wydziałową Radę Samorządu Studentów WIEiT.
Z Instytutu Elektroniki nominację otrzymał Pan dr hab. inż. Witold Skowroński, prof. AGH
Praca naukowo-dydaktyczna Pan prof. Skowrońskiego skupia się wokół projektowania urządzeń spintronicznych, głównie magnetycznych złączy tunelowych z udziałem ferromagnetyków, materiałów tlenkowych, struktur van der Waalsa. W pracy badawczej interesuje się nowymi sposobami kontrolowania magnetyzmu za pomocą prądu spinowego oraz pola elektrycznego do zastosowań w pamięciach elektronicznych i czujnikach. Autor kilkudziesięciu publikacji w tym zakresie, m.in. w Nature Communications, Advanced Materials, Physical Review Letters.
Od 2022 r. kieruje międzynarodowym grantem Sheng 2 przyznanym przez Narodowe Centrum Nauki „Kwantowe materiały do sterowania momentem siły pochodzącym od sprzężenia spin-orbita” we współpracy z Uniwersytetem Tsinghua w Pekinie.
Prowadzi zajęcia na kierunkach Elektronika, Elektronika i Telekomunikacja oraz Electronics and Telcommunications z przedmiotów: Electronic Metrology, Miernictwo elektroniczne, Wprowadzenie do techniki sensorowej.
Swoją główną rolę w AGH zawsze pojmowałem przez pryzmat nauki. Jednak ostatnio, coraz więcej satysfakcji czerpię z pracy ze studentami, starając się łączyć pracę naukową z dydaktyczną, zarażać młodych ludzi pasją do prowadzenia badań oraz wykorzystywania ich w praktyce. Nominacja do Rektorskiej Nagrody Dydaktycznej to bardzo ważne wyróżnienie za moją pracę. Oznacza dla mnie, że studenci chcą być angażowani w często skomplikowane procesy technologiczne i pragną zmierzyć się z nietrywialnymi problemami już na wczesnym etapie kariery.
Z Instytutu Telekomunikacji nominację otrzymał dr inż. Artur Lasoń.
Zainteresowania naukowe dr. Lasonia związane są z sieciowymi aspektami wirtualizacji zasobów obliczeniowych, sieciami optycznymi i sieciami 5G.
Prowadzi zajęcia na kierunku Teleinformatyka i Cyberbezpieczeństwo m.in.: z przedmiotów: Ewolucja sieci, Sieci światłowodowe czy Pracownia projektowa i Warsztaty dyplomowe. Jest również opiekunem studiów podyplomowych Bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych obejmujących podstawy technologii sieci teleinformatycznych oraz powiązane z nimi aspekty bezpieczeństwa sieci i systemów.
Jest aktywnym członkiem zespołu realizującego projekt z zakresu architektury bezpieczeństwa sieci 5G.
Jak podkreśla Pan Lasoń Studencka nominacja do Rektorskiej Nagrody Dydaktycznej jest nie tylko nominacją, jest nagrodą samą w sobie. Bardzo ważną i bardzo cenną. Cieszy zaufanie studentów, cieszy atmosfera, którą obydwu stronom udaje się budować w trakcie wcale niełatwych zajęć. Kluczowe jest wzajemne zrozumienie, przekonanie że prowadzący chce pomóc, chce przekazać wiedzę i umiejętności a studenci chcą tę wiedzę i umiejętności przejąć. Od tego momentu wszystko staje się prostsze, czas na zajęciach ucieka błyskawicznie a egzamin okazuje się podsumowaniem osiągnięć minionego semestru.
Wszystkim nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje.
Fot. KSAF