Instytutu Elektroniki zaprasza na seminarium „Synchrotron SOLARIS – Twoje miejsce badań”, które odbędzie się w środę 7 grudnia 2022 o godz. 11.20 w sali 501, bud. C-3.

Prelegent: prof. Jakub Szlachetko, Dyrektor Naukowy w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie. Słowo wstępne wygłosi Dyrektor Centrum SOLARIS prof. Marek Stankiewicz.

Zlokalizowany w Krakowie synchrotron SOLARIS jest źródłem promieniowania synchrotronowego trzeciej generacji, pracującym w zakresie średniej energii elektronów. Pierwsze światło synchrotronowe w SOLARIS zaobserwowano w roku 2016, natomiast eksperymenty użytkowników są realizowane od roku 2018. Obecnie SOLARIS rozszerza swoją działalność, stale rozwijając linie badawcze oraz rozbudowując infrastrukturę o dodatkowe metody badawcze jak np. mikroskopia krio-elektronowa.

Nowe możliwości badawcze oferowane przez SOLARIS, który jest jedynym synchrotronem w Europie Środkowo-Wschodniej, pozwalają na prowadzenie unikalnych na skalę światową projektów naukowych zarówno w obszarze badań podstawowych, jak i nauk stosowanych. Należy podkreślić, że dostęp do infrastruktury badawczej w SOLARIS jest bezpłatny, a wnioski o czas pomiarowy oceniane przez międzynarodowy zespół recenzentów.
W prezentacji zostanie przedstawiony projekt synchrotronu SOLARIS, linie badawcze oraz praktycznie informacje w zakresie dostępu do infrastruktury jak również wyniki przykładowych badań realizowanych w Centrum.
 
W razie braku możliwości udziału w seminarium osobiście przesyłamy link do Spotkania w aplikacji Microsoft Teams.
———–
Dołącz na komputerze lub w aplikacji dla urządzeń przenośnych

Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania

Identyfikator spotkania: 364 909 247 224
Kod dostępu: Xg5cqy

 

Zapraszamy

fot. synchrotron.wkraj.pl