Projekty Koła Naukowego Elektroników oraz Koła Naukowego Cipher uzyskały 
dofinansowanie w ramach piątej edycji konkursu „Integracja procesu kształcenia z badaniami naukowymi – Wsparcie Kół Naukowych” z programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.

Zaawansowana technologia w praktyce

Studenci zrzeszeni w Kole Naukowym Elektroników pracować będą nad prototypem autonomicznego pojazdu wyścigowego z systemem nawigacji opartym na obrazie z kamery.
Autonomiczne pojazdy, znajdują coraz szersze zastosowanie w branży motoryzacyjnej, logistyce oraz systemach inteligentnego transportu.
Ich pojazd będzie zdolny do pokonywania toru na podstawie obrazu z kamery. Obraz będzie przetwarzany cyfrowo i analizowany przez zaawansowane algorytmy, co umożliwi maksymalizację precyzji oraz szybkości jazdy. Jako, że mają w planach udział w międzynarodowych zawodach NXP Cup, opracują własny sterownik silnika BLDC (Electric Speed Controller – ESC), uwzględniający specyficzne wymagania regulaminu konkursu. Proces projektowania elektroniki obejmie ponadto stworzenie schematu, przeprowadzenie symulacji, zaprojektowanie płytki PCB oraz montaż komponentów.
Projekt będzie miał charakter interdyscyplinarny, dlatego oprócz elektroniki i programowania embedded, będą rozwijać również warstwę fizyczną. Zastosowane zostaną nowoczesne technologie i materiały, aby stworzyć konstrukcję, która będzie jednocześnie maksymalnie lekka i wyjątkowo wytrzymała.

Efekty pracy będzie można podziwiać na cyklicznych wydarzeniach uczelnianych jak Noc Naukowców czy Targi Organizacji Studenckich, jak również podczas hackatonów tematycznych. 

Innowacyjne zabezpieczenia IoT – odpowiedź na zagrożenia przyszłości

Niedawno powołane koło Cipher ubiegało się o środki na opracowanie prototypu nowoczesnego systemu zabezpieczeń, przeznaczonego do ochrony komunikacji pomiędzy urządzeniami Internetu Rzeczy (IoT). Projekt pn. „Zastosowania kryptografii postkwantowej i uczenia maszynowego w bezpieczeństwie sieci IoT” zakłada opracowanie rozwiązania, które zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa wymiany danych, a także umożliwi efektywne wykrywanie oraz zapobieganie potencjalnym zagrożeniom. Szczególny nacisk zostanie położony na zastosowanie technologii odpornych na zagrożenia wynikające z rozwoju komputerów kwantowych i ich wpływu na obecne standardy kryptograficzne.

Gratulujemy obu zespołom i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

Jeśli interesuje cię działalność w ramach ruchu naukowego polecamy zapoznanie się z kołami naukowymi działającymi pod opieką naszego Wydziału.

Hackaton2024 (4)

Konkursy programistyczno – robotyczne to świetna okazja dla studentów na wypróbowanie swojej wiedzy i umięjętności. Na zdjęciu uczestnicy  BITEhack (BEST IT Extended Hackathon) 2024, odbywający się pod Patronatem Dziekana WIEiT.