Oferta pracy dla doktoranta (2 stypendia) w projekcie NCN Sheng II, w Instytucie Elektroniki AGH, we współpracy z Akademickim Centrum Materiałów i Nanotechnologii:

Kwantowe materiały do sterowania momentem siły pochodzącym od sprzężenia spin-orbita

Streszczenie projektu:

„Projekt ma na celu opracowanie technologii pamięci nieulotnej i logiki spintronicznej o ekstremalnie niskiej mocy i nieskończonej trwałości, poprzez badania eksperymentalne nowych materiałów i urządzeń kwantowych, które mogą znacznie zwiększyć wydajność przełączania magnetyzacji. Dzięki tym materiałom badane będą zjawiska fizyczne i nowe funkcjonalności urządzeń, które nie są możliwe w tradycyjnej spintronice bazującej w głównej mierze na metalach polikrystalicznych. Do badań wykorzystanych zostanie szereg materiałów hybrydowych, które będą zaprojektowane, zsyntetyzowane, wytworzone oraz zintegrowane z najnowocześniejszymi urządzeniami MRAM.”

W ramach pracy doktoranci będą prowadzić badania eksperymentalne i symulacyjne nad nowymi materiałami do zastosowań w elektronice spinowej. Do zadań będzie należeć m.in.:

• praca w pomieszczeniach wysokiej klasy czystości (cleanroom) nad preparatyką prototypowych elementów w skali mikro i nano
  • projektowanie i realizacja pomiarów magneto-transportowych
  • tworzenie i modyfikacja oprogramowania pomiarowego
  • analiza wyników, tworzenie manuskryptów do publikacji

Od kandydatów oczekujemy:

• ukończone studia magisterskie na kierunku, Elektronika, Fizyka, Inżynieria Materiałowa lub pokrewne (najpóźniej do 09.2023)
  • pasja do realizacji ambitnego projektu naukowego, chęć rozwoju
  • konieczność zapisu do szkoły doktorskiej AGH
  • umiejętność programowania (LabVIEW, python)
  • zaangażowanie w realizację projektu na poziomie pełnego etatu
  • mile widziane wcześniejsze doświadczenie z zakresu realizacji badań naukowych nad nowymi materiałami, mikro i nano-elektroniki, elektroniki mikrofalowej