Kierunek prowadzimy wspólnie z Wydziałami: Humanistycznym; Informatyki oraz Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.
Opis kierunku:
Kryminalistyka to nauka zajmująca się śladami pozostawionymi przez przestępcę na miejscu zdarzenia, metodami ich ujawniania, zabezpieczania, badania i wykorzystania w charakterze dowodu. Jest częścią wyodrębnioną z nauk sądowych i policyjnych. Dlatego program zajęć na tym kierunku obejmuje zarówno przedmioty szczegółowe, takie jak informatyka śledcza czy chemia sądowa, a także nauki policyjne czy sądowe, których głównym i zasadniczym zastosowaniem jest służenie śledztwu i procesowi karnemu.
Ścieżki kształcenia:
- Analityka kryminalistyczna,
- Analityka śledcza.
Co absolwent wie ?
Absolwent kierunku Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce posiada wiedzę z zakresu:
- informatyki śledczej,
- pozyskiwania oraz analizy źródeł informacji,
- sposobów pozyskiwania, zabezpieczenia, badania oraz wykorzystywania śladów kryminalistycznych, w tym śladów cyfrowych,
- identyfikacji zagrożeń dla bezpieczeństwa powszechnego i osobistego w tym w cyberprzestrzeni,
- wykorzystywania technologii cyfrowych dla potrzeb działań operacyjnych i procesowych,
- wybranych gałęzi prawa, związanych z zakresem przedmiotowym kierunku studiów;
- metod i sposobów działania organów systemu bezpieczeństwa państwa,
- ochrony informacji niejawnych; absolwent ścieżki związanej z analityką kryminalistyczną posiada niezbędną wiedzę o profilu chemiczno-biologicznym, a także umie korzystać z najnowszych metod analitycznych.
Co absolwent potrafi ?
Absolwent kierunku Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce potrafi poruszać się w środowisku nowoczesnych technologii informatycznych ze szczególnym uwzględnieniem urządzeń i oprogramowania stosowanych w technice śledczej; zaprojektować i wykonać narzędzia programowe do zastosowań w informatyce śledczej; zidentyfikować i zabezpieczyć miejsce zdarzenia kryminalistycznego, w tym zabezpieczyć ślady przy zastosowaniu właściwych metod i technik; zidentyfikować i praktycznie wykorzystać źródła informacji OSINT; rozpoznać i zneutralizować zagrożenia bezpieczeństwa środowiska sieciowego; zaprojektować i wykonać elementy systemu bezpieczeństwa dla podmiotów gospodarczych oraz zapewnić jego właściwe funkcjonowanie; opracować dokumentację bezpieczeństwa informacji, w tym dla niejawnych systemów teleinformatycznych; współpracować z organami ochrony prawnej uwzględniając specyfikę form i metod ich działania; prawidłowo sformułować przedmiot i przeprowadzić ekspertyzę kryminalistyczną w zakresie wybranej specjalności; dokonywać wyboru właściwych technik analitycznych i eksperymentalnych w celu rozwiązania problemu analitycznego; współpracować ze specjalistami z pokrewnych dyscyplin.
Praca po studiach i awans
Absolwenci kierunku Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce są zatrudniani między innymi jako: specjaliści z zakresu bezpieczeństwa i bezpieczeństwa cyfrowego. Pracują jako funkcjonariusze i pracownicy cywilni instytucji systemu bezpieczeństwa państwa. Są analitykami danych, integratorami technologii cyfrowych stosowanych w kryminalistyce i szerzej dla potrzeb instytucji systemu bezpieczeństwa państwa. Są także specjalistami ds. odzyskiwania i rekonstrukcji danych. Pracują jako audytorzy systemów IT; pracownicy kancelarii tajnych; specjaliści-pracownicy laboratoriów kryminalistycznych, chemicznych i farmaceutycznych, biotechnologicznych itp.
„Studiuję Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce” – OBEJRZYJ WIDEO
"z Przymrużeniem oka"
- otrzymacie gruntowne wykształcenie w obszarze nauk społeczno-humanistycznych abyście mogli się sprawnie poruszać w strukturach prawno-administracyjnych naszego Kraju i efektywnie współpracować z ich przedstawicielami,
- Analityka śledcza związanej ze wspomaganiem pracy kryminalistyka za pomocą narzędzi informatyczno-elektronicznych,
- Analityka kryminalistyczna – związanej ze wspomaganiem pracy kryminalistyka przy pomocy metod analizy chemicznej.