I miejsce
„Studiuję Elektronikę i Telekomunikację” – OBEJRZYJ WIDEO
Opis kierunku:
Systemy IT, które będą rozwijane i wdrażane w perspektywie 3-5 lat wymagają wykwalifikowanych kadr – inżynierów z kompetencjami w zakresie projektowania, wdrażania i eksploatacji systemów o rosnącej złożoności. Poszukiwani są specjaliści, którzy potrafią rozwijać technologie i kreować rozwiązania spełniające wymagania gospodarki. Szczególnie poszukiwani są specjaliści, którzy w oparciu o zaawansowane technologie IT potrafią projektować, testować i wdrażać zupełnie nowe rozwiązania.
Studia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja to studia dwustopniowe. Oferują rozwój osobisty i doskonałe przygotowanie do pracy zawodowej. Co rok aktualizowany program kształcenia obejmuje przedmioty obowiązkowe i obieralne, dzięki którym student kształtuje ścieżkę rozwoju zawodowego. Kierunek Elektronika i Telekomunikacja cieszy się dużą popularnością. Absolwenci są pracownikami cenionymi za rozległą wiedzę i umiejętności.
Co absolwent wie?
Absolwent studiów na kierunku Elektronika i Telekomunikacja ma solidną wiedzę w zakresie cyfrowego przetwarzania i analizowania sygnałów, umiejętność programowania (Asembler, VHDL, C, C++, Java, Python), symulacji i projektowania analogowych i cyfrowych układów elektronicznych, programowania mikroprocesorów i systemów wbudowanych, systemów operacyjnych, a także walidacji urządzeń w rzeczywistym środowisku pracy i prowadzenia pomiarów. Posiada umiejętność projektowania i budowy urządzeń do komunikacji bezprzewodowej i światłowodowej, budowy operatorskich sieci komórkowych, sieci Wi-Fi klasy operatorskiej oraz tworzenia usług sieciowych. Absolwent zna zasady organizacji systemów i sieci oraz stosuje najlepsze wzorce w zakresie zarządzania nimi. Zna także zasady inżynierii ruchu i jakości usług. Rozumie architekturę i protokoły sieci Internet. W pracy badawczo-rozwojowej potrafi wykorzystać wiedzę o architekturach i systemach. Dla pasjonatów studia na tym kierunku są bramą do kariery naukowej.
Co absolwent potrafi ?
Studia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja doskonale przygotowują do pracy w charakterze projektanta rozwiązań sprzętowo-programowych, opartych o specjalizowane analogowe i cyfrowe układy scalone, układy programowalne oraz procesory. Podczas budowy urządzeń elektronicznych, wśród nich telekomunikacyjnych, korzysta z narzędzi pomiarowych (generatory, oscyloskopy, testery protokołów, analizatory widma, karty pomiarowe). Potrafi przeprowadzać symulacje komputerowe układów elektronicznych. Potrafi konfigurować urządzenia (rutery, zapory ogniowe) oraz protokoły komunikacyjne w lokalnych i rozległych sieciach oraz usługi w sieciach. Potrafi zarządzać sieciami komputerowymi oraz diagnozować je, implementować algorytmy, tworzyć własne oprogramowanie układowe, kreować serwisy i rozwijać aplikacje sieciowe dla Internetu.
Praca po studiach i awans
Absolwenci kierunku Elektronika i Telekomunikacja na WIET są cenionymi specjalistami na rynku pracy. Podejmują zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem systemów telekomunikacyjnych, w koncernach IT, które mając oddziały w Polsce rozwijają systemy komórkowe przyszłej generacji, albo u operatorów telekomunikacyjnych, gdzie trudnią się rozbudową i utrzymaniem światłowodowych i bezprzewodowych systemów teleinformatycznych, a także w firmach polskich, które zajmują się: projektowaniem i opracowywaniem systemów. Podejmują pracę w firmach pracujących nad rozwojem urządzeń i oprogramowania jak i tych, które oferują nowoczesne usługi cyfrowe.
Absolwentów kierunku Elektronika i Telekomunikacja zatrudniają między innymi: Motorola Solutions, Nokia Solutions and Networks, COMARCH, Capgemini, Ailleron, IBM, CISCO, Akamai i Semihalf. Kierunek prowadzony również w formie niestacjonarnej.
„Studia magisterskie – dlaczego warto?” OBEJRZYJ WIDEO
Studia II stopnia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja na Wydziale WIET umożliwiają wybór jednej z dwóch ścieżek dyplomowania. Są to:
Systemy Wbudowane,
Sieci i Usługi.
Co absolwent wie ?
Absolwent studiów na kierunku Elektronika i Telekomunikacja ścieżka dyplomowania Systemy Wbudowane ma solidną wiedzę w zakresie cyfrowego przetwarzania i analizowania sygnałów, umiejętność programowania (Asembler, VHDL, C, C++, Java, Python), symulacji i projektowania analogowych i cyfrowych układów elektronicznych, programowania mikroprocesorów i systemów wbudowanych, systemów operacyjnych, a także walidacji urządzeń w rzeczywistym środowisku pracy i prowadzenia pomiarów. W pracy badawczo-rozwojowej potrafi wykorzystać wiedzę o architektach i systemach. Dla pasjonatów studia na tym kierunku są bramą do kariery naukowej.
Co absolwent potrafi ?
Studia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja doskonale przygotowują do pracy w charakterze projektanta rozwiązań sprzętowo-programowych, opartych o specjalizowane analogowe i cyfrowe układy scalone, układy programowalne oraz procesory. Podczas budowy urządzeń elektronicznych, wśród nich także telekomunikacyjnych, korzysta z narzędzi pomiarowych (generatory, oscyloskopy, testery protokołów, analizatory widma, karty pomiarowe). Potrafi przeprowadzać symulacje komputerowe układów elektronicznych. Potrafi implementować algorytmy, tworzyć własne oprogramowanie układowe, a także kreować i rozwijać aplikacje sieciowe dla Internetu Rzeczy.
Praca po studiach i awans
Absolwenci kierunku Elektronika i Telekomunikacja na WIET są cenionymi specjalistami na rynku pracy. Podejmują zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem systemów telekomunikacyjnych, w koncernach IT, które mając oddziały w Polsce rozwijają systemy komórkowe przyszłej generacji, albo u operatorów telekomunikacyjnych, gdzie trudnią się rozbudową i utrzymaniem światłowodowych i bezprzewodowych systemów teleinformatycznych, a także w firmach polskich, które zajmują się: projektowaniem i opracowywaniem systemów. Podejmują pracę w firmach pracujących nad rozwojem urządzeń i oprogramowania jak i tych, które oferują nowoczesne usługi cyfrowe.
Absolwentów kierunku Elektronika i Telekomunikacja zatrudniają między innymi: Motorola Solutions, Nokia Solutions and Networks, COMARCH, Capgemini, Ailleron, IBM, CISCO, Akamai i Semihalf.
"z Przymrużeniem oka"
Nie, nie, nie, to nie jest kopia Elektroniki. Na tym kierunku położono nacisk właśnie na ten drugi tytułowy człon nazwy. Prawda, na obu kierunkach będzie fizyka i matematyka. Jednak zamiast wykładów o układach i tranzystorach, będzie więcej zajęć poświęconych programowaniu, systemom, sygnałom i sieciom. Nawet bliżej temu kierunkowi do informatyki. Każdy z wydziałów ma własny słowniczek ciekawych słów. Na tych studiach zrozumiesz co to znaczy „debugowanie”, „routing”, „multipleksacja”, „estymacja”, „trasy statyczne” oraz inne pojęcia, które brzmią zdecydowanie lepiej od łacińskich sentencji. Poznasz także podstawy ekonomii. Oczywiście zachęcamy Cię do rekrutacji na ten kierunek, jednak możesz również wybrać go w języku angielskim. Na pewno poznasz tam wielu studentów z innych krajów. Jednak przede wszystkim poznasz całe nazewnictwo, terminologię i naukę w obcym języku, co może być szczególnie przydatne w tej dziedzinie. Telekomunikacja to codzienność. Dawniej telefon stacjonarny był szczytem techniki, a dziś kupujemy aparat, telewizor, komputer, odtwarzacz MP3, konsolę w jednym, ale z funkcją dzwonienia i wysyłania SMS-ów. A teraz wyobraź sobie, że na świecie nagle przesył danych zostaje wstrzymany. Jako przyszły absolwent tego kierunku, będziesz stał na straży porządku i nie dopuścisz do takiej katastrofy. Możesz także kreować nowe usługi i budować nowe urządzenia na studiach II stopnia ze specjalnościami Sieci i Usługi – to dla żądnych wiedzy o tym, jak szybciej i więcej przesyłać oraz świadczyć nie całkiem wirtualne usługi. Zaś Systemy Wbudowane – dla mających skłonności do projektowania super urządzeń dla medycyny, motoryzacji czy sieci szerokopasmowych.