„Studiuję Electronics and Telecommunications” – OBEJRZYJ WIDEO
Prowadzone w języku angielskim studia na kierunku Electronics and Telecommunications stanowią atrakcyjną ofertę dla osób, które pragną podjąć pracę zawodową w sektorze IT. Chociaż w Małopolsce sektor ten obejmuje ok. 50. tysięcy pracowników, to jednak niedobór specjalistów z zakresu Elektroniki i Telekomunikacji nadal rośnie.
Kształcenie obejmuje nabywanie umiejętności specjalistycznych oraz kompetencji społecznych. Dzięki starannie przygotowanym i aktualizowanym programom kształcenia, studia na kierunku Electronics and Telecommunications dobrze przygotowują do pracy zawodowej, otwierając drogę do ciekawej pracy i awansu zawodowego.
Co absolwent wie ?
Absolwent kierunku Electronics and Telecommunications posiada kapitał wiedzy z zakresu matematyki, fizyki, elektrotechniki, ekonomii, przedsiębiorczości oraz języka angielskiego, które są podstawą dla przedmiotów kierunkowych. Posiada gruntowną znajomość elementów elektronicznych oraz budowy urządzeń elektronicznych, analogowych i cyfrowych układów elektronicznych, mikroprocesorów i mikrokontrolerów, technik przesyłania sygnałów w łączach kablowych, światłowodowych oraz radiowych, protokołów i urządzeń sieci komputerowych; programowania w językach: asembler, C, C++, Java, Python, analizy sygnałów w środowisku Matlab, systemów i sieci komputerowych, baz danych oraz systemów operacyjnych. Posiada wiedzę niezbędną do instalacji, obsługi i utrzymania narzędzi informatycznych służących do przetwarzania informacji, w tym do symulacji i projektowania sieci teleinformatycznych (lokalnych, metropolitalnych i rozległych); zasad organizacji systemów i sieci oraz zarządzania nimi. Zna, rozumie i potrafi efektywnie wykorzystać używane w nich protokoły komunikacyjne, zasady adresacji, mechanizmy doboru trasy, mechanizmy inżynierii ruchu, mechanizmy tworzenia sieci wirtualnych, przetwarzania w chmurze, urządzeń wchodzących w skład sieci teleinformatycznych, w tym sieci bezprzewodowych i optycznych, oraz uruchamiania, konfiguracji i utrzymania tych zaawansowanych technologicznie urządzeń.
Co absolwent potrafi ?
Absolwent kierunku Electronics and Telecommunications potrafi projektować systemy elektroniczne oparte na specjalizowanych analogowych i cyfrowych układach scalonych oraz programować procesory oraz układy programowalne do różnych zastosowań. Absolwent potrafi projektować układy i systemy transmisyjne przeznaczone do wszystkich rodzajów mediów transmisyjnych. Sprawnie korzysta z narzędzi pomiarowych (generatory sygnałowe, oscyloskopy, testery protokołów, analizatory widma i wektorowe, wysokorozdzielcze multimetry, komputerowe karty pomiarowe) i programowych, co wykorzystuje w procesie projektowania i wdrażania sieci teleinformatycznych. Absolwent kierunku Electronics and Telecommunications potrafi przeprowadzić symulację oraz pomiary jakości transmisji, a także analizować parametry charakteryzujące systemy i sieci telekomunikacyjne oraz przepływy danych. Potrafi konfigurować urządzenia i protokoły komunikacyjne w lokalnych (przewodowych i radiowych) i rozległych (w szczególności optycznych) sieciach teleinformatycznych. Zarządza sieciami i systemami teleinformatycznymi oraz rozwiązuje pojawiające się w nich problemy. Potrafi opracowywać algorytmy i implementować je. Projektuje i tworzy usługi dla sieci komputerowych i telekomunikacyjnych. Konfiguruje urządzenia i umiejętnie dobiera protokoły do realizacji usług teleinformatycznych klasy operatorskiej. Absolwent jest osobą świadomą złożoności współczesnych systemów IT, bardzo dobrze przygotowaną do pełnienia funkcji kierownika projektu, zarządzanego z użyciem metod klasycznych lub zwinnych oraz kierownika działu IT.
Praca po studiach i awans
Absolwenci kierunku Electronics and Telecommunications mają szerokie możliwości zatrudnienia jako projektanci i konstruktorzy urządzeń elektronicznych oraz układów scalonych. Pracują jako architekci i integratorzy systemów transmisji danych; inżynierowie nadzoru linii produkcyjnych, inżynierowie ds. rozwoju urządzeń przemysłowych, multimedialnych, medycznych oraz systemów pokładowych dla pojazdów autonomicznych, robotów lub systemów zabezpieczeń. Są specjalistami w zakresie pomiarów. Są często obsadzani w roli kierowników projektów.