Grupa uczniów z V LO w ramach projektu „Zwolnieni z teorii” realizuje projekt edukacyjny na temat niebezpieczeństw związanych z internetem.
Cyber SIGHT to siedmioosobowy zespół uczniów klas trzecich.
Dzięki realizacji projektu uczniowie zyskują doświadczenie w zakresie organizacji i zarządzania projektem społecznym. Ponadto otrzymują międzynarodowy certyfikat zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute ATP.
Od początku istnienia projekt stawia na odejście od klasycznego edukowania o cyberbezpieczeństwie opartego na biernych wykładach. W myśl tej idei narodził się pomysł zorganizowania konferencji typu MUN, aby uczestnicy sami mogli wykształcić swoje poglądy różne globalne zagrożenia związane z użyciem Internetu.
„Naszym celem jest zwiększenie świadomości wśród młodzieży i dorosłych na temat zagrożeń takich jak cyberprzemoc, uzależnienie od mediów społecznościowych, phishing czy hejt w sieci” – podkreślają organizatorzy.
Do tej pory udało im się przeprowadzić serię debat o cyberbezpieczeństwie dla uczniów szkół podstawowych w klasach 7-8, czy wykłady o dopaminie, pokazujące korelację pomiędzy mechanizmem uzależnień a social mediami.
Cyberbezpieczeństwo stało się jednym z najpilniejszych wyzwań stojących przed rządami, organizacjami i jednostkami.
Dlatego jako podsumowanie uczniowskiego projektu planowana jest konferencja „CyberMUN”. Będzie to anglojęzyczna konferencja symulująca model obrad ONZ, adresowana do młodzieży szkół średnich. CyberMUN podejmie złożone problemy związane z bezpieczeństwem cyfrowym.
Wydarzenie ma na celu promocję debaty publicznej, rozwijanie umiejętności dyplomatycznych oraz przede wszystkim zachęcanie uczestników do aktywnego uczestnictwa w sprawach międzynarodowy w zakresie spraw związanych z tematyką cyberbezpieczeństwa.
Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji objął patronatem powyższą konferencję.
Wydarzenie planowane jest w dniu 12.04.2025 r. w budynku D-6 (sala 201) oraz wybranych salach budynku B-9 w godzinach 8:00-20:00.
Szkoły zainteresowane udziałem w wydarzeniu proszone są o kontakt przez Instagrama wydarzenia CyberMUN2025.
Uczestnicy aplikują przez platformę mymun.com
Uczestnicy aplikując będą mogli wybrać państwo i komitet, który będą chcieli reprezentować. Będą mieć do wyboru: Human Rights Council, Security Council, Commission on Crime Prevention and Criminal Justice, World Health Organization oraz Economic and Social Council.
Do wzięcia udziału w wydarzeniu wymagana jest dobra znajomość języka angielskiego oraz złożenia swojej aplikacji za pośrednictwem platformy mymun.com. Każdy uczestnik jest również zobligowany do napisania Position Papers – jednostronicowego eseju o stanowisku kraju, który reprezentuje na wybraną w danym komitecie tezę.
Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji od 2019 r. prowadzi studia I stopnia na kierunku Cyberbezpieczeństwo. Studia te zostały uruchomione jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie bezpieczeństwa systemów informatycznych, sieci i danych. Od 2023 r. wprowadził możliwość kontynuowania studiów na II stopniu. Od niedawna na wydziale działa Koło Nakowe C1PH3R (CIPHER). Tworzą je studenci AGH zainteresowani pracą naukową i badawczą w zakresie bezpieczeństwa sieciowego, bezpieczeństwa danych i aplikacji, analizy zagrożeń, kryptografii, testów penetracyjnych i innych zagadnień o tematyce cyberbezpieczeństwa.