Sukces studentów w międzynarodowych zawodach IEEE Signal Processing Cup 2021

Skład zespołu: Michał Antos (Automatyka i Robotyka, EAIiIB), Aleksander Strzeboński (Elektronika i Telekomunikacja, IET), Piotr Radecki (Elektronika i Telekomunikacja, IET), Mateusz Wojtulewicz (Informatyka, WEAIiIB). Opiekunem zespołu jest mgr inż. Szymona Woźniaka, doktorant i asystent w Zespole Przetwarzania Sygnałów, który już po raz drugi poprowadził studentów AGH do wielkiego finału konkursu IEEE Signal Processing Cup. Opiekunem naukowym jest dr hab. inż. Konrad Kowalczyk, prof. AGH.

SPCup2021_team Na zdjęciu od lewej: Szymon Woźniak, Michał Antos, Piotr Radecki, Aleksander Strzeboński , Mateusz Wojtulewicz.[/caption]

IEEE Signal Processing Cup 2021

Configuring an Intelligent Reflecting Surface for Wireless Communications

Tematem konkursu IEEE Signal Processing Cup 2021 była automatyczna konfiguracja inteligentnych powierzchni odbijających fale elektromagnetyczne w celu zwiększenia przepustowości bezprzewodowego łącza. Inteligentna powierzchnia odbijająca to dwu-wymiarowa macierz składająca się z elementów, których własności odbijające dla fal elektromagnetycznych są sterowane poprzez zmianę impedancji na jej powierzchni. Opracowane przez studentów AGH rozwiązanie bazujące na nieliniowej estymacji kanału, optymalizacji numerycznej oraz algorytmach ewolucyjnych uzyskało pierwszą lokatę pod względem uzyskanej przepustowości kanału transmisyjnego spośród wszystkich 37 rozwiązań zgłoszonych w konkursie. W wielkim finale, który odbył się 6 czerwca 2021 roku na prestiżowej konferencji IEEE International Conference and Acoustics, Speech and Signal Processing (ICASSP)  swoje rozwiązania zaprezentowały trzy zespoły, które uzyskały najlepsze wyniki. Ostatecznie zespół z AGH zajął drugie miejsce.

Konkurs IEEE Signal Processing Cup odbywa się corocznie i jest skierowany do zespołów studentów, których zadaniem jest rozwiązanie rzeczywistych problemów używając technik przetwarzania sygnałów. Organizatorem konkursu jest towarzystwo przetwarzania sygnałów IEEE Signal Processing Society.

Ilustracja problemu: IRS – ang. Intelligent Reflecting Surface.

Wyniki konkursu IEEE Signal Processing Cup 2021: https://signalprocessingsociety.org/community-involvement/signal-processing-cup

Prezentacja rozwiązania: