Nominacja do nagrody Heisiga – Instytut Informatyki

Pracownik Instytutu Informatyki Wydziału IET  Prof. dr hab. Maciej Paszyński, został kandydatem do pierwszej edycji Nagrody Heisiga, zwanej „Polskim Noblem”. Jest to polsko-niemiecka nagroda naukowa przyznawana od 2021, najwyższa nagroda finansowa dla polskiego naukowca.

Zwycięzca zostanie wyłoniony 1 października 2021 r. na Uniwersytecie Wrocławskim. Nagroda czyli 200.000 złotych trafi do jednego z naukowców wytypowanych przez senaty 12 spośród 20 polskich uczelni, biorących udział w programie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza.

Prof. Maciej Paszyński jest prekursorem analizy izogeometrycznej. Odkryciem Profesora jest tani sposób przeprowadzania poważnych symulacji komputerowych na zwykłym laptopie. Te  metody są stosowane m.in. w symulacjach komputerowych wzrostu guzów nowotworowych, wpływu wydobycia ropy naftowej na środowisko czy propagacji patogenów COVID-19 podczas kaszlu.