W dniu 8 października świętowaliśmy rozpoczęcie nowego roku akademickiego 2024/2025. W sali audytoryjnej w U-2 zgromadzili się licznie przedstawiciele władz AGH w tym:

prof. dr hab. inż. Krzysztof Mendrok Prorektor ds. Kształcenia,

dr hab. inż. Arkadiusz Kustra, prof. AGH Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH,

dr hab. inż. Łukasz Rauch, prof. AGH Prodziekan Wydziału ds. Nauki i Współpracy Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej,

dr hab. inż. Marcin Baszyński, prof. AGH Prodziekan Wydziału ds. Nauki i Kształcenia Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej,

dr hab. inż. Mariusz Młynarczuk, prof. AGH Prodziekan ds. Współpracy Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska,

dr hab. inż. Katarzyna Major-Gabryś Prodziekan Wydziału ds. Nauki i Współpracy Wydział Odlewnictwa,

dr hab. inż. Remigiusz Kowalik, prof. AGH Prodziekan ds. Nauki Wydział Metali Nieżelaznych,

dr inż. Ewa Prymon-Ryś Prodziekan ds. Kształcenia Wydział Zarządzania,

dr hab. inż. Katarzyna Styszko, prof. AGH.  Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Energetyki i Paliw,
dr inż. Katarzyna Matusiak Prodziekan Wydziału ds. Studenckich Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej,

dr hab. Monika Pilsniak, prof. AGH Prodziekan ds. Nauki Wydział Matematyki Stosowanej AGH,
dr hab. Jacek Gądecki, prof. AGH Dziekan Wydziału Humanistycznego,

dr inż. Marek Gajęcki Prodziekan ds. Kształcenia Wydział Informatyki,

dr hab. inż. Waldemar Rączka, prof. AGH Prodziekan ds. kształcenia Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki w kadencji 2020-2024,

oraz reprezentant Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej dr inż. Daniel Grzonka Prodziekan ds. kształcenia.

W tym ważnym dla społeczności WIEiT dniu towarzyszyli nam także przedstawiciele kadry menadżerskiej firm tworzących Radę Społeczną w osobach:

Tomasz Barszcz (AMC Tech), Tomasz Nowak oraz Jacek Przybylski (Cisco), Rafał Wiendlocha (Ericsson), Rafał Trzcinka (Honeywell), Sławomir Kumka (IBM) Marek Zmuda (Intel), Maciej Sikorski oraz Piotr Langer  (Nokia), Albertyna Pawłowska (Sii), Dominik Kania (Woodward), Przemysław Berendt (Volvo), Paweł Kasperski oraz Tomasz Tarkiewicz  (Vtool Poland), Andrzej Poślednik (Zakład Systemów Komputerowych ZSK Sp. z o.o.)

Uroczystość w imieniu Dziekana Wydziału prof. dr hab. inż. Sławomira Gruszczyńskiego otworzył Prodziekan ds. Nauki dr hab. inż. Robert Wójcik, prof. AGH. W pierwszych słowach powitał wszystkich przybyłych oraz przedstawił władze dziekańskie nowej kadencji

prof. dr. hab. inż. Artura Rydosza Prodziekana ds. Ogólnych
dr. inż. Jacka Kołodzieja Prodziekana ds. Kształcenia dla kierunków Elektronika, Elektronika i Telekomunikacja
dr. inż. Michała Wągrowskiego Prodziekana ds. Kształcenia dla kierunków Teleinformatyka oraz Cyberbezpieczeństwo
dyrektor administracyjną mgr Iwonę Bukańską
dyrektora Instytutu Elektroniki prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Winczę oraz jego zastępcę dr. hab. inż. Witolda Machowskiego, prof. AGH,
a także dyrektora Instytutu Telekomunikacji dr hab. inż. Jerzego Domżała, prof. AGH.

Nie traćcie wiary i determinacji by osiągnąć swój cel

prof. dr hab. inż. Krzysztof Mendrok podczas swojego wystąpienia podziękował przyszłym studentom za wybór uczelni i podkreślił ich kluczową rolę w społeczności akademickiej. Zaznaczył, że bez studentów uniwersytet traci swój charakter. Wspomniał o wyjątkowości AGH, jego wysokiej pozycji wśród uczelni technicznych w Polsce oraz przypomniał o haśle „Wiedza-Pasja-Więź”, wskazując na znaczenie wiedzy dla innowacji, pasji studentów w organizacjach oraz więzi, które łączą absolwentów.

Zwrócił uwagę na 100-letnią historię AGH oraz imponującą kadrę i liczbę studentów. Zachęcił do odpowiedzialnego zarządzania czasem i niepoddawania się w obliczu trudności, podkreślając, że determinacja jest kluczem do osiągnięcia celów. Na zakończenie życzył wszystkim udanego roku akademickiego.

WIEiT to wybór, który otworzy przed Wami wiele drzwi – zarówno do wiedzy, jak i do innowacyjnych projektów oraz międzynarodowych karier

Dr hab. inż. Robert Wójcik, prof. AGH serdecznie pogratulował przyszłym studentom zdobycia indeksu na prestiżowych kierunkach studiów. Podkreślił znaczenie wyboru uczelni, który otwiera przed studentami wiele możliwości, zarówno w nauce, jak i w międzynarodowych karierach. Wspomniał o bogatej historii, osiągnięciach naukowych Wydziału oraz, że kształci w kluczowych dyscyplinach technicznych.

Zachęcał do mądrego balansu między nauką, życiem studenckim, a pracą zawodową, przypominając, że studia to niepowtarzalny okres w życiu. Podkreślił wagę aktywności w kołach naukowych i nawiązywaniu kontaktów, które mogą mieć długotrwały wpływ na przyszłą karierę.

Na koniec życzył, by Wydział IET stał się miejscem, gdzie studenckie marzenia przekształcą się w rzeczywistość, a studenci będą z nostalgią wspominać lata spędzone w murach AGH.

Wasza przyszłość zaczyna się tutaj

Tuż po złożeniu ślubowania zgromadzeni na sali studenci wysłuchali Wiceprzewodniczącego Wydziałowej Rady Samorządu Studentów inż. Kamila Szczęcha. Podzielił się swoimi wspomnieniami, sprzed czterech lat, kiedy to miał podobne obawy i pytania dotyczące studiów. Zachęcił do aktywnego zaangażowania się w życie uczelni, wskazując, że najlepsze znajomości i przyjaźnie można nawiązać w organizacjach studenckich, kołach naukowych oraz sportowych. Zaznaczył, że choć studia są czasem ciężkiej pracy, to właśnie przyjaciele i wsparcie innych pomogą przezwyciężyć wszelkie trudności.

Co roku podczas inauguracji wręczane są nagrody za najlepsze prace dyplomowe realizowane w naszych Instytutach i obronione w roku akademickim 2023/2024.

Laureaci nagród Dyrektora Instytutu Elektroniki otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez sponsorów z rąk Prorektora ds. Kształcenia prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Mendroka, Prodziekana ds. kształcenia dr. inż. Jacka Kołodzieja oraz dyrektora Instytutu prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Winczy.

LAUREACI

Kamil Kacper Hrabia „Model systemu smart home – inteligentny domek dla lalek”
OPIEKUN: dr inż. Jacek Stępień

Jarosław Gawlik „Stacja pogodowa z bezprzewodowymi czujnikami temperatury, ciśnienia i wilgotności”
OPIEKUN: dr hab. inż. Witold Machowski, prof. AGH

Aleksander Dodov „Inteligentny tester akumulatorów”
OPIEKUN: dr inż. Jacek Stępień

Jakub Górnisiewicz „Przegląd, analiza i porównanie układów konwersji poziomów napięć zrealizowanych w technologii CMOS”
OPIEKUN: dr inż. Ireneusz Brzozowski

WYRÓŻNIENIA
Piotr Wilkoń „Projekt modulatora i demodulatora mikrofalowego QAM na pasmo 2,4 GHz z wykorzystaniem macierzy Butlera 4×4”
OPIEKUN: dr hab. inż. Kamil Staszek, prof. AGH

Radosław Feiglewicz „Metody szybkiej transmisji danych w nowoczesnych układach FPGA na potrzeby realizacji elektroniki odczytowej detektora FIT-ALICE CERN”
OPIEKUN: dr hab. inż. Paweł Russek, prof. AGH

Nagrody ufundowały firmy: AMC Tech, Software Mind oraz Zakład Systemów Komputerowych ZSK sp. z o.o.

Laureatom nagród Dyrektora Instytutu Telekomunikacji dyplomy oraz nagrody ufundowane przez sponsorów wręczył Pan Prorektor w asyście dyrektora Instytutu dr. hab. inż. Jerzego Domżała, prof. AGH.

I MIEJSCE
Piotr Piwowar „Projekt, wdrożenie i testy platformy obliczeniowej na potrzeby infrastruktury 5G uruchamianej na brzegu sieci”.
PROMOTOR: dr hab. inż. Piotr Boryło, prof. AGH

II MIEJSCE
Filip Opiłka „Implementation of Selected Post Quantum Cryptography Algorithm for Digital Signature”.
PROMOTOR: dr hab. inż. Marcin Niemiec, prof. AGH

III MIEJSCE
Anna Ledwoń „Adversarial attacks on malware detection systems”.
PROMOTOR: dr hab. inż. Piotr Chołda, prof. AGH

Nagrody ufundowały firmy: Cisco, Ericsson, Nokia, Proidea.

Przed Wami bardzo wymagające, ale niezwykle satysfakcjonujące lata życia

Galę wręczenia nagród podsumowali swoimi wystąpieniami przedstawiciele sponsorów w tym Piotr Langer (Nokia), Rafał Wiendlocha (Ericsson) Jacek Przybylski (CISCO) oraz prof. Tomasz Barszcz (AMC Tech).

Wielu z nich (również absolwentów AGH) wyraziło uznanie dla pozytywnych zmian jakie zaszły na Uczelni mówiąc, że „zaczynało na tej samej uczelni, ale nie takiej samej” i że odkąd pamiętają AGH szczyciła się wysoką rangą,  studia na niej napawały dumą, a dyplom do dziś wzbudza uznanie nie tylko w Polsce. Podkreślali, że studenci na tym Wydziale będą mieli okazję pracować nad nowatorskimi rozwiązaniami, jak IoT, które są kluczowe dla rozwoju sztucznej inteligencji (np. systemy i czujniki dostarczające danych do algorytmów AI). Wyrazili również nadzieję, że w przyszłości to absolwenci WIET będą prezesami wielkich firm, tworzący globalnie rozpoznawalne polskie przedsiębiorstwa.

W tym roku ogłoszono i z powodzeniem rozstrzygnięto konkurs na Wydziałowy Projekt Studencki WIET.

Spośród wielu zgłoszeń wytypowano projekt „AGH Rescue Drone” autorstwa: Jana Kałuckiego, Szczepana Dworaka, Grzegorza Bąka, Michała Jankowskiego, Bogdana Sanockiego, Jakuba Marszałka, Marty Pomykały, Zofii Mazur, Zuzanny Rotarskiej i Doriana Sragi

WYRÓŻNIENIE otrzymał zespół RSAO (Radarowy System Analizy Obrazu) autorstwa: Maksymilian Mazur, Maciej Molik, Miłosz Sokół, Krzysztof Paryż, Mateusz Szpot, Kacper Bujak.

Zwycięskie projekty mogą liczyć na wsparcie finansowe władz wydziału.

SKŁADAMY SERDECZNE GRATULACJE WSZYSTKIM WYRÓŻNIONYM

Uroczystość inauguracji zwieńczył wykład związanego z Instytutem Telekomunikacji dr. hab. inż. Piotra Boryły, prof. AGH pt. „Co łączy sieci teleinformatyczne, wirtualizację, chmury obliczeniowe, sieci 5G/6G oraz automatyzację?”

Na zakończenie uroczystości dr hab. inż. Robert Wójcik, prof. AGH, wyraził wdzięczność wszystkim za obecność oraz podziękował tym, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia. Następnie ogłosił:
„Rok akademicki 2024/2025 na Wydziale IEiT Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica uważam za rozpoczęty!”.

Fot. Mariusz Bembenek