Zapraszamy serdecznie na Małopolską Noc Naukowców, tradycyjnie w ostatni piątek września tj. 27.09.2024 r.

Wydarzenie od lat przybliża w przystępny sposób osiągnięcia naukowe oraz inspiruje młodych ludzi do podjęcia kariery naukowej. 

Jest nam ogromnie miło być częścią tej ogólnopolskiej inicjatywy. To wyjątkowe wydarzenie odbywa się nie tylko w Małopolsce, ale również w Poznaniu, na Pomorzu i 23 krajach Unii Europejskiej.

W tym roku w programie przygotowaliśmy następujące prezentacje:

Czy zastanawialiście się kiedyś co kryje ludzki oddech, jak wiele informacji niesie ze sobą? Czy po analizie oddechu możemy zdiagnozować jakieś choroby? Znaczenie ma nie tylko to jak często i głęboko oddychamy, ale również jaki skład chemiczny ma to, co wydychamy. Znaczenie analizy wydychanego powietrza poznacie odwiedzając Laboratorium Analizy Biomarkerów AGH.
Opiekunowie: prof. dr hab. inż. Artur Rydosz, dr inż. Dominik Grochala, mgr inż. Anna Paleczek
Wejścia grup co pół godziny od 18:00 do 22:30, czas prezentacji: 25-30 minut.
Liczba uczestników w jednej turze: maksymalnie 15 osób

Rejestracja nie jest wymagana.

Chcesz polatać nad Wawelem? To jedyna niepowtarzalna okazja. kilkuminutowy lot nad Krakowem i okolicami. Poczuj się jak prawdziwy pilot samolotu Cessna 172 Skyhawk. Prezentacja obejmuje pokaz symulatora lotów z możliwością krótkiego pilotażu samolotu.
Opiekun dr Krzysztof Grochot
Pokazy odbywają się w turach co 30 min: 18.00 – 18.30, 18.30 – 19.00, 19.00 – 19.30, 19.30-20.00, 20.00-20.30, 20.30-21.00, 21.00 – 21.30, 21.30-22.00, 22.00 -22.30 Liczba uczestników 6 osób na wejście

Rejestracja nie jest wymagana.

Pokazy rozpocznie krótka prezentacja multimedialna, a także filmik ukazujący zaplecze aparaturowe i pomiarowe w tej dziedzinie.
Dodatkową atrakcją będzie prezentacja materiału bazowego na ogniwa oraz już gotowych krzemowych ogniw słonecznych, pojedynczych i połączonych w moduł. Zaprezentowane zostaną także przykładowe pomiary elektryczne parametrów ogniw słonecznych (prądu, napięcia i sprawności), które określają ich jakość.
Mamy nadzieję, że te krótkie pokazy przybliżą zagadnienia fotowoltaiki oraz dostarczą widzom argumentów zachęcających do popularyzacji inwestycji fotowoltaicznych w Polsce.
Opiekun dr hab. inż. Barbara Swatowska, prof. AGH
Wejścia grup co pół godziny od 18:30 do 22:30, czas prezentacji: 25-30 minut.
Liczba uczestników w jednej turze: maksymalnie 15 osób.

Rejestracja nie jest wymagana.

Zaczniemy od wyjaśnienia podstawowych pojęć i pokażemy ich praktyczny skutek. Układy będą budowane przez uczestników samodzielnie na płytkach stykowych w laboratorium, gdzie na co dzień odbywają się zajęcia ze studentami, co pozwoli na zapoznanie się z profesjonalnym sprzętem pomiarowym, który wykorzystują studenci. Pokażemy, że elektronika nie jest magiczną i tajemną wiedzą. Może stać się fajnym hobby dla młodego człowieka, a dorosłym życiu, kto wie…
Opiekun: dr inż. Ireneusz Brzozowski

Godziny 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00

Rejestracja nie jest wymagana.

Na początku uczestnik będzie mógł spróbować swoich sił w muzycznej rozgrywce w ramach doświadczenia w rzeczywistości wirtualnej. UWAGA: Każda osoba musi wyrazić pisemną zgodę na udział w doświadczeniu. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w doświadczeniach wyłącznie za zgodą opiekunów. Ponadto weźmiesz udział w prezentacji:
– podstaw i zagrożeń wynikających z użycia sieci neuronowych w przetwarzaniu dźwięku
– prototypu systemu do analizy mowy lekarza opracowywanego przez Zespół Przetwarzania Sygnałów w Instytucie Elektroniki
Opiekunowie: dr inż. Marcin Witkowski, mgr inż. Jan Jasiński, mgr inż. Mateusz Barański

Prezentacje w godzinach 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00 – przerwa techniczna, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00.

Rejestracja nie jest wymagana.

Zapraszamy do odkrycia fascynującego świata przyszłości, w którym technologia 5G zmienia naszą codzienność! W ramach Małopolskiej Nocy Naukowców zaprezentujemy najnowszy sprzęt zakupiony w projekcie „Laboratorium sieci 5G wraz z otoczeniem”. Dowiesz się, jak działa ta nowoczesna sieć, jakie ma zastosowania i jak zmieni świat, który znasz. Zaprezentujemy także innowacyjne usługi i oprogramowanie stworzone specjalnie na potrzeby tej technologii. To niepowtarzalna okazja, aby z bliska przyjrzeć się rozwiązaniom, które wkrótce staną się standardem. Przyjdź, odkrywaj i baw się, poznając tajniki 5G!
Opiekunowie: dr hab. inż. Marek Natkaniec, prof. AGH
dr hab. inż. Piotr Boryło, prof. AGH

Prezentacje w godzinach 18:00-21.00 w trybie ciągłym.

Rejestracja nie jest wymagana.

Każdego dnia, każdy z nas wytwarza sporą ilość danych cyfrowych w postaci zdjęć, filmów, e-maili itp. Czy zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób komputer przechowuje informacje? Podczas jednego, dużego wydarzenia, jak np. otwarcie Igrzysk Olimpijskich, powstają dane, które wymagają centra danych z prawdziwego zdarzenia, w których będą one archiwizowane. W trakcie pokazu w Laboratorium Elektroniki Spinowej opowiemy, w jaki sposób te dane są kodowane, kompresowane i zapisywane w postaci malutkich domen magnetycznych na specjalnych dyskach lub taśmach. Przygotowaliśmy coś dla młodszych uczestników jak i bardziej doświadczonych adeptów technologii. Pokażemy jak wytwarzamy pamięci o pojemności „encyklopedii na główce od szpilki” jak badamy nowoczesne sensory magnetyczne oraz co planujemy zrobić, żeby dane cyfrowe nie doprowadziły naszej planety do wrzenia w najbliższym czasie.
Opiekunowie: dr hab. inż. Witold Skowroński, prof. AGH

Prezentacje w godzinach 18:00-21.00

Wymagana rejestracja LINK