Od piątku 6.09 do niedzieli kampus AGH zmienił się w poligon doświadczalny dla technologii kosmicznych. Po raz pierwszy na terenie AGH gościły międzynarodowe zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge. Przez trzy dni kilkadziesiąt drużyn z kilkunastu państw z całego świata zmagało się w blisko 10 konkurencjach polegających m.in. na:
– prezentacji przed sędziami projektu łazika, zespołu, taktyki na zawody oraz zaimplementowanych rozwiązań technicznych (Presentation Task)
– autonomicznym przejeździe po terenie odwzorowującym powierzchnię Marsa (Navigation Task)
– obsłudze za pomocą ramienia robotycznego różnych elementów zamontowanych na panelu operacyjnym (Maintenance Task)
– misji naukowej, której celem jest wykazanie umiejętności zespołu w prowadzeniu badań naukowych dotyczących geologii planetarnej (Science Task)
W międzyczasie odbywały się wykłady i prezentacje związane z eksploracją kosmosu, na stoiskach wystawienniczych można było zapoznać się z technologiami dla branży kosmicznej i spotkać popularyzatorów nauki.
Atmosferę podgrzewały jednak najbardziej zawody łazików marsjańskich. Specjalnie na to wydarzenie w sąsiedztwie Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej powstała kilkuset tonowa, mierząca blisko 900 metrów kwadratowych konstrukcja, odzwierciedlająca powierzchnię Marsa. Materiałem budowlanym był czerwony porfir z kopalni Zalas.
Praca łazików oceniana była w 9 kategoriach.
1. miejsce zajęli FHNW Rover Team ze Szwajcarii (2258,24 punktów).
Z ogromną radością przyjęliśmy również wynik AGH Space Systems – 2026,5 punktów co zapewniło im 2. miejsce.
3. miejsce zajęła drużyna ITU Rover Team z Turcji z wynikiem 1796,6 punktów.
Zwycięstwo drużyny z AGH było dosłownie o włos (różnica 231,74 punktów).
AGH Space Systems została drugą najlepszą drużyną spośród 27 zespołów zakwalifikowanych do finału, oraz pokonując łącznie wszystkich 68 zespołów zgłoszonych do tegorocznej rywalizacji.
Jest to efekt ciężkiej wielomiesięcznej pracy, determinacji i zaangażowania wieloosobowego zespołu.
Tym bardziej cieszy nas fakt, że w przygotowaniach Kalmana uczestniczą także studenci WIEiT. Miłosz Łagan (Elektronika i Telekomunikacja) jest aktualnie liderem zespołu elektroniki w sekcji łazika. W prace nad rozwojem elektroniki i oprogramowania do niej zaangażowany był także Jakub Bubak (Elektronika i Telekomunikacja).
Warto podkreślić, że Kalman już drugi rok z rzędu zdobywa dodatkowe wyróżnienie przyznane za autonomiczny przejazd po wymagającym terenie w kategorii Navigation – Traverse. Wynik 300/300 punktów mówi sam za siebie.
Tegoroczny sukces na ERC dołącza do pokaźnej puli ostatnich nagród AGH Space Systems:
1. miejsce podczas zawodów University Rover Challenge (USA)
1. miejsce podczas zawodów Canadian International Rover Challenge 2023
1. miejsce podczas zawodów International Rover Challenge 2023 (Indie)
Raz jeszcze składamy serdeczne gratulacje i czekamy na kolejne fascynujące doniesienia.
Projekt AGH Space Systems jest wspierany przez Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, ponadto nasi studenci zasilają szeregi zespołów elektroniki i software w sekcjach łazika jak i rakiet.
Fot. Natalia Deyna/KSAF