W dniach 31.05-2.06 w USA na pustyni w Utah, która łudząco przypomina powierzchnię Marsa miały miejsce zawody łazików planetarnych University Rover Challenge, organizowane przez The Mars Society. Wziął w nich udział również łazik „Kalman” skonstruowany i rozwijany przez zespół AGH Space Systems. Do konkursu zgłosiło się 104 drużyny z całego świata, a ostatecznie zakwalifikowano do konkursu 37 z nich.

Nieustanny rozwój

Na każde zawody łazik jest sukcesywnie rozwijany i ulepszany. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

– Usprawniono Manipulator 6DOF, w którym dwa z sześciu silników manipulatora zostały wymienione na większe. Człony konstrukcji zostały również wyposażone w przeciwpyłowe i przeciwdeszczowe osłony, które zapewniają bezpieczeństwo elektronice ukrytej w środku.

– Zastosowano nowe silniejsze napędy.

– Ulepszono autonomiczną nawigację. Zwykłe kamery cyfrowe zostały zastąpione kamerami głębi, co pozwala Kalmanowi określać odległość do przeszkody i na tej podstawie obrać kierunek jazdy. Robot posiada też nowy system planowania trasy, w pełni wykorzystujący potencjał niezależnie skrętnych kół.

Stacja naziemna również otrzymała nowe funkcjonalności, umożliwiające operatorom łazika otrzymywanie informacj o istotnych parametrach i stanach modułów używanych podczas wykonywanych zadań.

– Wprowadzono mobilne laboratorium, które wcześniej nie było prezentowane na zawodach. Nowa stacja badawcza składa się z 3 niezależnych modułów – w każdym z nich jedna próbka gleby może być oddzielnie zbadana. Laboratorium wyposażone jest również w kamery analogowe, dzięki którym można w czasie rzeczywistym kontrolować otrzymywane rezultaty.

Praca, która przynosi efekty

Kalman przez 3 dni wziął udział w 4 niezwykle wymagających konkurencjach: Science Mission, Extreme Delivery Mission, Equipment Servicing Mission oraz Autonomous Navigation Mission.  

Ostatecznie zdobył 274.17 na 500 pkt. możliwych do zdobycia, zajmując 8. miejsce na świecie i zostając najwyżej sklasyfikowanym robotem z Europy.

Z Polski poza drużyną z Krakowa w konkursie walczyli studenci Politechnik: Świętokrzyskiej, Częstochowskiej, Warszawskiej i Wrocławskiej. Podsumowując punktację końcową drużyna z AGH pokonała kolegów i koleżanki z Polski.

Składamy serdeczne gratulacje Zespołowi! Kolejne emocje w pod koniec miesiąca, rakieta „3-TTK+” weźmie udział w zawodach Spaceport America Cup z kolei w październiku rakieta „Turbulencja” weźmie udział w European Rocketry Challenge największych zawodach inżynierii rakietowej w Europie.

URC_AGHSpaceSystems-2023

AGH Space Systems jest wpierany przez nasz Wydział oraz współtworzony przez kilkanaścioro naszych studentów, którzy są zaangażowani w zespoły elektroniki i software zarówno w sekcji łazika jak i rakiet.

Fot. Katarzyna Sadowy KSAF