KALMAN NAJLEPSZY W EUROPIE
Właśnie dobiegły końca European Rover Challenge 2022 w Kielcach. Łazik z AGH wprost zdeklasował konkurencję. Kalman zakończył zawody z 88 punktami przewagi nad drugim w klasyfikacji końcowej robotem z EPFL Xplore (z Szwajcarii). Drużyna AGH Space Systems konkurowała z 18 zespołami z całego świata (m.in. Szwajcarii, Niemiec, Turcji, Włoch, Bangladeszu, Hiszpanii i Polski).
Zawody odbywały się od piątku 10.09 na terenie Politechniki Świętokrzyskiej. Wydarzeniu towarzyszyły spotkania i prelekcje z światowej klasy ekspertami od robotyki oraz technologii kosmicznych. W tym roku m.in. połączono się zdalnie z ekspedycją badawczą fundacji Ocean Exploration Trust (założonej przez odkrywcę wraku Titanica, dr Roberta Ballarda) znajdującą się obecnie na Pacyfiku w pobliżu Hawajów.
Zawody odbywają się na największym na świecie sztucznym torze marsjańskim, odwzorowującym powierzchnię Czerwonej Planety.
Entuzjaści kosmosu, nauki i nowych technologii mogli wziąć udział w tzw. „Strefie Inspiracji”, w której czekały na nich warsztaty, interaktywne pokazy, wykłady oraz prelekcje popularnonaukowe dostosowane do odbiorców w każdym wieku.
Łazik Kalman miał do wykonania przez trzy dni szereg zadań. Przybliżmy je.
Science Task – polegające na dokładnym zbadaniu terenu Mars Yarda za pomocą kamer umieszczonych na pokładzie łazika. Zebrane dane (zdjęcia i nagrania) należało przeanalizować celem uzupełnienia wcześniej postawionych hipotez na temat badanego terenu oraz stworzenia jego dokumentacji naukowej.
Navigation Task – Kalman udał się po kolei do 4 wyznaczonych wcześniej punktów, a następnie powrócił na miejsce startu. Podczas przemieszczania się musiał ominąć wiele przeszkód i poradzić sobie z trudnym marsjańskim terenem, co zrobił z prawdziwą gracją i precyzją.
Probing and Collection Task – w określonym przedziale czasowym Kalman musiał dotrzeć do 4 wyznaczonych wcześniej miejsc i wbić w nie specjalne sondy. Z kolei z 3 punktów zaznaczonych na mapie, musiał pobrać różne próbki gleby. Każdą z nich umieścił w specjalnym pojemniku i zważył w swoim laboratorium. Tutaj zdały egzamin nowe szczęki. Kalman wykonał dużą część zadania autonomicznie, zapewniając Zespołowi dodatkowe punkty.
Presentation Task – czyli prezentacja projektu przez Zespół.
Maintenance Task – za pomocą ramienia łazika należało w zadanej kolejności włączyć wszystkie potrzebne przyciski na panelu, wykonać pomiar napięcia, podłączyć kabel do gniazdka oraz uruchomić zamek elektromagnetyczny. Punktowane było nie tylko zachowanie poprawnej kolejności wszystkich czynności, ale również automatyzacja tego procesu. Operatorzy wykazali się tutaj niesamowitą zręcznością i nie dość, że wykonali cały scenariusz misji, to ukończyli ją przed czasem!
Z podziwem śledzimy rozwój projektów tworzonych przez Zespół AGH Space Systems. Ogromnie nam miło podkreślić, że projekt współtworzą także studenci WIEiT. Studenci Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji w AGH Space Systems pracują w zespołach software oraz elektroniki zarówno w sekcji łazika jak i rakiet, ale są także zaangażowani w działalność marketingową i organizacyjną koła.
Zapraszamy do śledzenia działalności AGH Space Systems.
https://www.facebook.com/aghspace
http://spacesystems.agh.edu.pl/
Fot. Natalia Deyna KSAF