Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o odejściu profesora Andrzeja Napieralskiego, wybitnego naukowca i nauczyciela, doktora Honoris Causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Państwowego Uniwersytetu im. Jarosława Mądrego w Nowogrodzie Wielkim, założyciela Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej, wielokrotnie honorowanego w dziedzinie wynalazczości oraz byłego Prorektora Politechniki Łódzkiej.

Prof. Andrzej Napieralski był związany z Politechniką Łódzką od czasu studiów, które ukończył w 1973 roku. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 1100 pozycji. Przez wiele lat prowadził działalność badawczą i dydaktyczną na uczelniach w Algierii, Francji, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Tunezji, Hondurasie, Kanadzie i USA.

Opracował dziesiątki recenzji wniosków na stanowisko i tytuł profesora, rozpraw habilitacyjnych, i doktorskich (w tym dla postępowań awansowych pracowników AGH), był opiekunem ponad 600 prac magisterskich i inżynierskich, sporządził kilkaset recenzji książek, artykułów w czasopismach i referatów konferencyjnych. Był też – z nominacji Senatu Politechniki Łódzkiej recenzentem w postępowaniu dotyczącym nadania tytułu Doktora Honoris Causa AGH prof. Alberto L. Sangiovanni-Vincentelli’emu (2022).

Uczestniczył w licznych projektach międzynarodowych, w tym w 10 europejskich, oraz 59 krajowych grantach KBN.
Wielu polskich elektroników i informatyków jest mu wdzięcznych za zainicjowanie cyklu konferencji MIXDES – odbywających się w kraju, ale od samego początku mających autentycznie międzynarodowy charakter i rozmach – to na „mixdesach” wielu początkujących mikroelektroników miało okazję po raz pierwszy obcować na żywo ze światową elitą – zawsze chętnie przyjmującą zaproszenia prof. Napieralskiego do wygłoszenia „keynote speech” i prowadzenia warsztatów.

Odznaczony wieloma prestiżowymi odznaczeniami, w tym: Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Komandorskim Orderu Wynalazczości (Mérite d’Invention) Królestwa Belgii, Złotym Medalem World Intellectual Property Organization za osiągnięcia w dziedzinie wynalazczości.
Pasjonat narciarstwa i żeglarstwa. Jak mawiał „Pasje powodują, że ma się siłę do działania, a praca jest przyjemnością”.

Jego praca i zaangażowanie pozostaną trwałym wkładem w rozwój nauki.

Jak podkreśla prof. dr hab. inż. Andrzej Kos z Instytutu Elektroniki WIEiT „Dzięki prof. Napieralskiemu ośrodki naukowe w AGH i PŁ były w bliskich i owocnych kontaktach. Warto wspomnieć wspólny projekt TEMPUS, kierowany przez prof. Wiesława Kuźmicza z Politechniki Warszawskiej na bazie którego powstał w 1996 r. ADEC (ASIC Design Education Center), skupiający PW, PŁ i AGH.
Nie ma już z nami Andrzeja, ale w naszych umysłach i sercach pozostaną najlepsze wspomnienia o współpracy, która wydała tyle znakomitych owoców, m.in.: dzięki jego inicjatywie PŁ zyskała świetną przestrzeń badawczą w postaci wyremontowanych budynków po byłej fabryce włókienniczej.”

Jego żonie Małgorzacie, Rodzinie i Najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.

prof. Andrzej Napieralski

fot. źródło: https://umg.edu.pl/