Troje pracowników naszego Wydziału znalazło się w zestawieniu najbardziej wpływowych naukowców i naukowczyń na świecie.

Zestawienie World’s TOP 2% Scientists powstaje w oparciu o takie kryteria bibliometryczne, takie jak całkowita liczba cytowań, indeks Hirscha (h-index) czy skorygowany o współautorstwo indeks Schreibera (Schreiber co-authorship adjusted index, tj. hm-index). Twórcy uwzględniają także pozycję i rolę autora wśród współautorów publikacji (pierwsze, ostatnie miejsce).

Naukowcy z WIEiT (lista uwzględniająca cały dorobek naukowy)

prof. dr hab. inż. Katarzyna Zakrzewska (dyscyplina naukowa: automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne)

specjalności: mikroelektronika, optoelektronika, sensory gazowe, technologia cienkich warstw, technologia elektronowa

Związana zawodowo z Instytutem Elektroniki. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na opracowywaniu, badaniu właściwości materiałów funkcjonalnych dla różnych zastosowań w elektronice a w szczególności dla szerokiej gamy czujników gazu i dla odnawialnych źródeł energii. Prace badawcze nad nimi koncentrują się przede wszystkim na wytwarzaniu ich w cienkich warstwach (mikro- i nano-). Autorka 243 publikacji.

prof. dr hab. inż. Bogusław Cyganek (dyscyplina informatyka techniczna i telekomunikacja)

Związany zawodowo z Instytutem Elektroniki. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół obszarów przetwarzania sygnałów, implementacji algorytmów równoległych, projektowania systemów wbudowanych oraz sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Autor 189 publikacji.

prof. dr hab. inż. Artur Rydosz (dyscyplina naukowa: automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne)

specjalność: mikrofabrykacja, mikroelektronika, elektrotechnika, cienkie warstwy i nanotechnologia, osadzanie cienkich warstw, nanomateriały, półprzewodniki

Związany zawodowo z Instytutem Elektroniki. W swoich badaniach zajmuje się interdyscyplinarną tematyką związaną z czujnikami gazów, układami zatężania (prekonentracji) oraz wykorzystaniu czujników do zastosowań medycznych. Głównym tematem prowadzonych badań jest opracowanie nanosensorów gazów o zwiększonej czułości na biomarkery cukrzycy obecne w wydychanym powietrzu. Jego obecne zainteresowania badawcze obejmują czujniki gazu i mikrokoncentratory, LTCC, technologię MEMS oraz aplikacje systemów czujników gazu. Interesuje się również metodą PVD wytwarzania różnych materiałów sensorycznych ze szczególnym naciskiem na wykrywanie lotnych związków organicznych np. w wydychanym powietrzu człowieka, jako potencjalne narzędzie do nieinwazyjnych pomiarów kilku chorób, takich jak cukrzyca. Autor 181 publikacji.

 

Druga lista World’s Top 2% Scientists 2023 dotyczy cytowań publikacji tylko z poprzedniego roku kalendarzowego. Z WIEiT znaleźli się na niej prof. dr hab. inż. Artur Rydosz i prof. dr hab. inż. Katarzyna Zakrzewska.

W sumie z AGH w rankingu znalazło się 79 osób.

Pełne zestawienie jest dostępne na stronie wydawnictwa Elsevier. https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/7

Składamy serdeczne gratulacje.