Wypadki w górach i nad morzem – ponure statystyki i wyzwania

Według danych[1] Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR), w samym 2023 roku podjęto blisko 900 działań ratowniczych, a śmierć poniosło 16 osób. Najwięcej wypadków ma miejsce na wymagających szlakach, takich jak m.in. Orla Perć, Giewont, Rysy, Świnica, gdzie trudne warunki oraz brak odpowiedniego przygotowania turystów często prowadzą do sytuacji zagrażających życiu. Podobne, choć mniej liczne wypadki zdarzają się w strefie przybrzeżnej Morza Bałtyckiego. W latach 2018-2023 oficjalne statystyki Polskiej Policji zanotowały łączną sumę utonięć na morzu równą 145 ofiarom śmiertelnym[2]. Brak zasięgu telekomunikacyjnego w tych rejonach znacznie utrudnia szybkie wezwanie pomocy, co może prowadzić do tragicznych skutków.

Innowacyjny projekt ratunkowy WIEiT – „AGH Rescue Drone”

Wyzwania jakie stoją przed nami w kwestii poprawy bezpieczeństwa stały się przedmiotem pomysłu na projekt Wydziałowy w ramach ogłoszonego w maju br. Konkursu Dziekana WIEiT

Konkurs miał wyłonić projekt, który nawiązywałby tematycznie do prowadzonej przez nas działalności, a poprzez rozwój i ulepszanie mógłby stać się wizytówką WIEiTu.  

Z wielką dumą prezentujemy propozycję pod nazwą „AGH Rescue Drone”.

Ideą projektu jest opracowanie innowacyjnego systemu wsparcia ratunkowego dla osób, które znalazły się w sytuacji zagrożenia, a znajdują się w miejscu bez dostępu do łączności telekomunikacyjnej. Realizacja projektu będzie opierać się na nowoczesnych technologiach, takich jak kamery wysokiej rozdzielczości, kamery termowizyjne, zaawansowane modele uczenia maszynowego oraz różnorodne systemy łączności bezprzewodowej. Unikalnym aspektem tego projektu będzie uniezależnienie działania systemu od GPS, co znacząco podniesie jego niezawodność i bezpieczeństwo. 

Wprowadzenie tego systemu nie tylko przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w trudno dostępnych miejscach, ale również otworzy nowe możliwości dla rozwoju technologii dronów i telekomunikacji, stając się wzorem innowacyjnych rozwiązań w skali globalnej. 

Serdecznie gratulujemy twórcom i pomysłodawcom, student(k)om Elektroniki i Telekomunikacji oraz Teleinformatyki w osobach: Jan Kałucki, Szczepan Dworak, Grzegorz Bąk, Michał Jankowski, Dorian Sraga, Bogdan Sanocki, Jakub Marszałek, Marta Pomykała, Zofia Mazur, Zuzanna Rotarska

Radarowy System Analizy Obrazu – kluczowe wsparcie dla „AGH Rescue Drone”

W konkursie został wyróżniony również 6 osobowy zespół studentów Elektroniki w składzie Maksymilian Mazur, Maciej Molik, Miłosz Sokół, Krzysztof Paryż, Mateusz Szpot, Kacper Bujak, którzy przedstawili projekt RSAO (Radarowy System Analizy Obrazu). RSAO będą wspierać i współpracować z „AGH Rescue Drone” w ulepszaniu i rozwoju proponowanej technologii. W wielkim skrócie twórcy chcą stworzyć kompleksowe rozwiązanie pozwalające na badanie terenu wykorzystując m.in.: nowoczesne technologie takie jak sztuczna inteligencja, analiza częstotliwościowa, technika sensorowa, wykorzystująca zarówno czujniki aktywne, jak i niewykrywalne czujniki pasywne. Dzięki połączeniu wielu technologii pozyskiwania informacji, system będzie mógł doskonale orientować się w przestrzeni. 

RSAO znakomicie uzupełnia potrzeby AGH Rescue Drone. Zespół RSAO będzie odpowiedzialny za dostarczenie komponentu analizującego obraz z kamer oraz informacje z innych czujników zamontowanych w dronach. Dzięki temu, zdolności dronów do analizy sytuacji, wykrywania zagrożeń i identyfikacji ludzi będą na najwyższym możliwym poziomie. 

AGH-Rescue-Drone

Z dużą niecierpliwością czekamy na rozwój tych innowacyjnych propozycji i raz jeszcze serdecznie gratulujemy!

[1] https://topr.pl/statystyka/
[2] https://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/utoniecia